„V těchto dnech se mi špatně dýchá, také špatně spím a trpím bolestmi hlavy. Když svítí slunce, musím být doma, protože venku bych to nevydržel,“ postěžoval si důchodce František Dvořáček ze Světlé nad Sázavou. Dvořáček hned vzápětí dodává, že změny klimatu jsou tím nejhorším. „Vždy poznám, kdy se blíží bouřka nebo nějaká sebemenší změna,“ říká.

Přísun tekutin a jídelníček

Mnoho starších již zkušených občanů dodržuje pravidelný jídelníček a pitný režim. „Bydlím sám s manželkou a oba se snažíme jíst pravidelně. Jíme až šestkrát denně po menších částech. A pití nosím vždy u sebe. Nejčastěji piji neperlivé vody, které jsou nejzdravější a daleko více mne osvěží,“ uvedl Dvořáček. S úsměvem dodává, že mu také pomáhá troška alkoholu každé ráno, hned má energii na rozdávání.

Zásady zdravého stravování důsledně dodržují v těchto dnech i v Domově pro seniory v Havlíčkově Brodě. „Bydlím tady asi rok a musím říci, že můj zdravotní stav se nepatrně zlepšil právě díky pravidelnému jídlu a také díky častému přísunu tekutin,“ řekla klientka Marie Bláhová, která přiznává, že toho moc nesní kvůli cukrovce. Při změnách počasí Bláhová nejčastěji trpí bolestmi kloubů, únavou a špatným dýcháním. Slunečné počasí jí ovšem nevadí.

Nezabírá nic

Někomu ovšem dobré stravovací návyky nepomáhají. „Já mám zdravotní problémy už od dětství, takže mi nic nepomáhá. Stále se cítím slabý a unavený, mám problémy se srdcem a dýcháním, a to hlavně když je venku mlhavo,“ poznamenává další obyvatel Domova Zdeněk Březina. „Jsem rád, že se o nás tak pěkně starají. Když je mi těžko, dostanu nějaké léky a ležím. Jiný způsob není,“ konstatuje.

A co říká na počasí? „Přesně vím, že se blíží nějaká čina. Klidně bych mohl počasí předpovídat,“ dodal.

Kettner: Nepodceňujte oblečení a pitný režim

Havlíčkův Brod - Pokud jde o změny počasí a vliv na seniory, ředitel zdravotní záchranné služby kraje Vysočina Lukáš Kettner má jednoznačný názor. „Nejdůležitější je zajistit správný přísun tekutin, obvykle se uvádí dva až tři litry denně. Lidé, kteří však trpí dalšími nemocemi, například srdečními, by měli navštívit svého lékaře a domluvit se, jak by měl vypadat jejich pitný režim. Je to hodně individuální.“

Nejhorší je podle něj přímé slunce v poledních hodinách, proto by se mu lidé měli vyhýbat a snažit se omezit aktivitu v této době na minimum. „Slunce dokáže poměrně dost komplikovat danou zdravotní situaci. Pokud někdo zkolabuje či omdlí, tak by se měl posadit do chladnější a větrané místnosti, ale ne do průvanu. Také by mu pomohl studený obklad na hlavu,“ doporučuje.

Důležitá je pokrývka hlavy

Mnohdy je počasí velmi přeceňováno. Ráno je studenější počasí, ale přesto lidé chodí málo oblečeni. „Raději by si měli brát více vrstev oblečení, které se může vždy sundat, než ve studeném počasí nosit pouze jednu vrstvu. I v horkých dnech záleží na oblečení,“ podotkl doktor.

Nejčastějším doplňkem v těchto vedrech by měla být pokrývka hlavy, což neplatí pouze u seniorů, ale také u malých dětí. „U prevence dětí záleží na rodičích, kteří by je měli hlídat. Malé děti mají velmi tenkou kůžičku, proto bychom ji měli mazat krémem,“ upozornil Kettner.

Andrea Tarabčáková