Rozšířenější český druh – rosnatku okrouhlolistou – vyrážíme hledat s botanikem Chráněné krajinné oblasti Železné hory Josefem Rusňákem.

V Dolním Sokolovci zatáčíme do lesa, kde se překrývá velkoplošné a maloplošné zvláště chráněné území, chráněná krajinná oblast Železné hory a přírodní památka Písník u Sokolovce. Do přírodní památky by ovšem lidé vstupovat neměli, smí se pohybovat pouze po značených turistických stezkách.

My sem ovšem vcházíme pod dohledem odborníka. Boty musí dolů, dál čvachtáme po kotníky ve vodě. Ať si namáháme oči sebevíc, mezi záplavou zeleně v rašeliništi ji rozeznat nedokážeme.

Roste tu rašeliník, tu a tam přeslička nebo sítina a hojně i vzácná rostlina, která právě kvete drobnými bílými kvítky – sedmikvítek evropský. Botanik ovšem masožravku nachází téměř okamžitě.

Na kašel i jako afrodiziakum

„Rosnatka okrouhlolistá potřebuje ke své existenci rašeliniště, protože z půdy čerpá minimum živin. Ty si zajišťuje rozkladem hmyzu,“ vysvětlil Josef Rusňák. Rosnatka má totiž na svých žláznatých chloupcích lákavé kapičky vonící cukrem, které ovšem lepí. Hmyz, který v jejich blízkosti přistane, se stává potravou nenápadné rostliny.

„Chloupky, nebo také tentakule, se dokážou pohybovat, kořist chytit a přitáhnout si ji doprostřed listu, kde je pak strávena,“ popisuje botanik.

Málokdo by hádal, že tato hmyzu nebezpečná rostlina je zároveň léčivka. Podle slov Josefa Rusňáka se v minulosti používala při léčbě kašle, černého kašle, ale i jako afrodiziakum, protože posiluje srdce. Dnes se pro léčebné účely pěstuje v umělých kulturách, dobře se množí semeny, řízky z listů a kořenů. Coby víceletá rostlina přezimuje v malinkaté růžičce.

Tím však její zajímavosti nekončí. Zhruba za 14 dní začne kvést, ovšem květ je několikrát delší než samotná květina. I to má svůj důvod. Rostlina chrání své opylovače, laicky řečeno – snaží se zabránit tomu, aby snědla toho, kdo jí má pomoci se rozmnožit.

Je ohrožená

Rosnatka patří mezi silně ohrožené a na území České republiky je možné najít tři její druhy a jeden kříženec. Vzácnější rosnatky anglické nebo prostřední se vyskytují spíše na Třeboňsku nebo v pohraničních horách.

Na světě je ovšem přes 170 druhů masožravých rostlin na všech kontinentech, mimo krajin věčného ledu. „Třeba v australských pralesích dorůstají až tří metrů,“ upřesnil Rusňák.