Lidem, kteří si toto místo se zvláštní historií vybrali k životu, stav silnice obrazně řečeno pije krev. Město slíbilo opravu před dvěma lety. Teprve letos by však mělo dojít na činy.

Kousek vesnice uprostřed města

„Čekáme na to přes třicet let. Když tu dělali plyn a silnici rozkopali, myslel jsem, že se položí zároveň i asfalt. To se ale nestalo,“ říká jeden z místních obyvatel Zdeněk Žák. Stejně jako mnoho dalších sousedů teď sleduje plány radnice, která slíbila, že jakmile bude dokončena rekonstrukce Bělohradské ulice, zaměří se na Vagonovou.

„Když jdu ráno do práce a prší, tak je to skoro na holínky, a umývat okna bych mohla každý týden, jak se práší,“ popisuje trable Magdalena Valášková. Pochvaluje si ale klid. Život zde trochu připomíná ten na vsi: „Donedávna nám tu ráno kokrhal kohout.“

„Víme, že stav komunikací tam je špatný, ale až teď se podařilo peníze do rozpočtu připravit,“ říká místostarosta Libor Honzárek. Upřesnil, že rekonstrukce celé silnice si vyžádá více než čtrnáct milionů korun, přičemž dvěma miliony se na projektu budou podílet Vodovody a kanalizace v rámci budování svých inženýrských sítí, necelých třináct milionů investuje město Havlíčkův Brod. Na chodníky asi přijde zámková dlažba.

Místo má zvláštní původ

Trubky pod zemí jsou vůbec dalším specifikem této lokality. Podle starousedlíků mají některé domy vodovodní přípojky ještě azbestové. Lidé si tu vrtají studny. Jeden muž, který nesdělil své jméno, byl přesvědčen, že některým domům ještě chybí připojení ke kanalizaci.

To vše je dědictví neobyčejné historie tohoto místa. Název Vagonová totiž ulice nenese zbůhdarma. Kdysi tam vznikla kolonie pro zaměstnance blízké cihelny. Továrník ubytování pro své dělníky vyřešil originálně – nastěhoval je do přistavených železničních vagonů. Ty byly obezděny, a tak vzniklo jedinečné seskupení zvláštních drobných domků.

V průběhu desítek let byly mnohé zbořeny, další ale zcela přestavěny a rozšířeny. V některých z nich se tedy starý železniční vagon stále ukrývá. Proto má část obyvatel doma v pokoji klenutý strop.

Jan Typlt, Erika Nováková