Páteční večer a noc ve dvou sousedících kulturních institucích, brodském muzeu a galerii, stály za to. Na své si přišli mladí i staří – návštěvník si třeba na dvorečku muzea mohl zkusit přičichnout ke kovářskému řemeslu a pod vedením mistra se na chvíli stát učněm, který v kožené zástěře poprvé bije do žhavého železa na kovadlině. Dětem se líbila vystoupení herců z Divadýlka Kuba, které k nám dorazilo až z Plzně.


Poznávací soutěž ve sklepení muzea přilákala tucty odvážlivců, ale jen hrstka jich uspěla. Úkolem bylo správně identifikovat dvacet míst v Brodě na starých fotografiích, ve druhé části pak určit, jakému účelu kdysi sloužily vystavené předměty z muzejní sbírky.


Uspěli tři stateční


„Když někdo zodpoví všechno správně, dostane roční volnou vstupenku na všechny naše výstavy,“ řekla zaměstnankyně muzea Alena Kašparová. Postupně se našli tři lidé, kteří poznali všech dvacet zobrazených lokalit, třináct nástrojů a pomůcek sloužících našim předkům ale nepokořil nikdo. Ti, kdo byli úspěšní nejméně u jedné třetiny otázek, si odnesli alespoň sladkou odměnu.


V devět hodin večer vystoupil v prostorách obývaných kdysi Karlem Havlíčkem BorovskýmRichard Hašek, vnuk spisovatele Jaroslava. Postavu svého děda přiblížil krátkým prologem a pak už předčítal z jeho knihy Politické a sociální dějiny strany mírného pokroku v mezích zákona, a to takovým způsobem, že přítomní se jen smáli a smáli.


Vyrobit si šperk


Hlavně ženy a dívky zaujaly dílny v galerii a jejím sklepení. Práce s textilem či hlínou už znaly z minula, ale tentokrát zde bylo ještě něco nového a velmi lákavého: možnost vyrobit si vlastní šperk, a to buď technikou tiffany nebo smaltu.


Tiffany je postup, při němž se brousí barevná sklíčka, a následně se pomocí pájky vytváří jakýsi rám nebo i spoje s dalšími sklíčky. Vznikne elegantní náhrdelník. „Lidé jsou velmi šikovní, jde jim to. Účast mě mile překvapila. Chtělo by to skoro víc místa,“ podotkla instruktorka pro tuto techniku Vladislava Starková. Zdlouhavou, ale o to pak vděčnější metodu smaltování zase lidem přibližoval její kolega Jiří Macoun.
Akci, kterou navštívilo přes 350 lidí, doplnilo vystoupení skupiny Chrochro one. Spát se šlo až po půlnoci.