Test, při kterém jsme zkoušeli platit kartou s mužským jménem a podepsat se jménem ženským, nám bez problémů prošel v jedné prodejně v obchodním domě Alej v Havlíčkově Brodě.

Prodavačka, která kartu ani nezkontrolovala, na upozornění redaktorky, že jména a ani pohlaví se neshodují, zareagovala: „Tady máte doklad, další prosím.“ Vzápětí se věnovala dalšímu zákazníkovi.

Přitom v čase, kdy probíhal test u pokladny, další redaktor zjišťoval u vedoucího prodejny Václava Henzy, jak se prodavačky mají při placení kartou chovat.

„Karta se musí zkontrolovat vždy. U některých typů zákazník zadává PIN, u jiných se podepisuje a jsou i karty, u nichž je třeba obojí. Při platbách vyšších částek prodavačky také ověřují totožnost podle dalšího dokladu,“ popsal vedoucí Henza postup, jak by mělo placení kartou probíhat.
I když by podle slov vedoucího se něco takového nemělo stát, u pokladny kartu přijali.

Zcela jiný zážitek jsme měli na benzínové stanici v Chotěboři. U pokladny jsme se po natankování pokoušeli zaplatit kartou na ženské jméno a podepsat se mužský. Muž za pultem však na naši lest okamžitě přišel.

„To vám nemohu vzít. Máte tady ženské jméno, z toho bych mohl mít pěkný malér,“ podával prodavač kartu zpátky redaktorovi. Vysvětlení, že karta patří manželce, nebral v potaz. Kartou se nakonec podařilo zaplatit až skutečné majitelce.

Noční můra při ztrátě

Obezřetnost při placení kartou je však namístě. Stačí nepozornost a výhoda, kterou platební karty poskytují, se může proměnit v pořádnou noční můru. „Jako majitelé platební karty se u své banky informujte o postupu při její ztrátě. Každá banka má jiné podmínky a totéž platí i o samotných kartách. Neexistuje jednotný postup,“ radí provozovatel serveru bankovnipoplatky.com Patrik Nacher.

Jak se námi oslovené banky shodují, zodpovědnost za zneužití karty je z převážné většiny na jejím držiteli, a to do doby, než oznámí ztrátu a nechá ji zablokovat.

Výhodou může být pojištění karty, u nějž je naděje, že se klientovi vrátí zpět peníze, o které přišel. „Česká spořitelna ručí za neoprávněné transakce ztracenou nebo odcizenou platební kartou přesahující částku 4500 korun ve lhůtě 48 hodin před blokací karty,“ uvedla Pavla Plachá z firemní komunikace České spořitelny.

Klient by si měl také dát pozor na to, kolik stojí blokace karty. Tyto operace jsou podle druhu karty a úkonu zpoplatněny v řádech stovek korun. „Ihned po zjištění musí klient bance nahlásit ztrátu karty, a to na klientskou linku či speciální call centrum. Číslo call centra je uvedeno na zadní straně karty, a proto je nezbytné si jej opsat, protože při ztrátě karty ztratíte i zmiňované číslo,“ radí Patrik Nacher.

PIN napsaný na kartě? Chyba!

Základním pravidlem je nezapisovat si PIN na platební kartu, pro zloděje pak není nic snazšího než zaběhnout do bankomatu a udělat na účtu okradeného pořádný průvan.

Například podle finančního arbitra Františka Klufy psaní PIN přímo na kartu není jen českým nešvarem. Jak uvedl, podobné chyby se objevují i v tak vyspělých zemích, jako je Velká Británie.

reportéři Deníku