Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stávka: učitelům klesá výplata

Havlíčkobrodsko - Naposledy učitelé stávkovali loni 4. prosince. Chtěli tři miliardy na školní pomůcky, své vzdělávání a na to, aby jim neklesla reálná mzda. I když nový ministr školství Ondřej Liška slíbil na letošek téměř miliardu korun, nestačí to. Inflace roste víc, než se předpokládalo, učitelé na tom budou platově hůř. A ani na pomůcky peníze nedostanou.

8.6.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník

Na to, proč učitelé znovu stávkují, a zda tím mohou něčeho dosáhnout, se Deník ptal předsedy oblastní rady Českomoravského odborového svazu pracovníků školství na Brodsku a Jihlavsku Rudolfa Kočího.

Proč učitelům nestačí slíbená jedna miliarda?
Měla se promítnout v navýšení mezd průměrně o 2,8 %. Inflace byla vládou odhadovaná zhruba na 4 %, jenže je momentálně 7,4 %. V každém případě to znamená propad reálných mezd. A navíc, když ministerstvo rozepsalo peníze na kraje, ukázalo se, že navýšení o 2,8 % se v některých krajích ani nedosáhne. Třeba na Vysočině představuje navýšení v průměru 1,8 %, a není plošné, takže některé školy peníze nedostanou vůbec. Propad reálných mezd tak činí minimálně 5,6 %!

Ministr Liška ale získal celkem pět miliard…
Ano, ale z toho je na letošek přislíbeno pouze půl miliardy, zbytek slibuje na příští rok. My jsme požadovali na tento rok tři miliardy, což by znamenalo, že nepoklesnou reálné mzdy, o navyšování nebyla vůbec řeč. Navíc těch pět set milionů se týká pouze pedagogických pracovníků. Ostatní (kuchařky, uklízečky, školníci apod.) nedostanou nic. A ještě ministr řekl, že půjde o odměny formou nenárokových prostředků a získají je aktivní a nejlepší kantoři. To znamená, že učitel musí udělat zase něco navíc, aby vůbec pár korun dostal. Když se půl miliardy rozpočítá na všechny pedagogické pracovníky, měsíčně si polepší o dvě stovky.

Ale příští rok dostanete 4,5 miliardy. Ani to vám nestačí?
Ty máme přislíbené, ale opět to nebude formou tarifů. Navíc ta částka je včetně odvodů, takže od ní musíme odečíst 37 %, a to učitelé dostanou (= 2,835 mld.).

Proč ale stávkujete teď v červnu?
Ve školství asi nebude žádný termín ten nejlepší, spojili jsme to s pondělky, kdy se před Úřadem vlády v Praze konají protestní shromáždění, některé školy se zapojují ke stávce a někteří zaměstnanci s námi pojedou do Prahy. Bohužel v řadě škol se ke stávce nepřipojují nepedagogičtí pracovníci tvrdíce, že se jich navýšení stejně netýká. Nepochopili, že se hraje i o ně.

Některé školy se ale nepřipojí vůbec…
Důvody jsou různé. Některé školy mají výlety a akce, a nechtěly to rušit. Některé školy, třeba Gymnázium v Jihlavě, by šly do stávky v okamžiku, kdy by se jednalo o razantní a dlouhodobou stávku, ne jeden den, ale třeba týden. Hodně také záleží na kolektivu ve škole a osobě ředitele.

Pomůže ale stávka něčemu?
Ministr říká, že je zbytečná, že peníze na letošek jsou už uzavřené. I když nedosáhneme okamžitého zlepšení, musíme ukázat, že ve školství je propad reálných mezd, že je v něm málo peněz vůbec a že se nehraje férově, když se vyřazuje celá jedna kategorie – nepedagogičtí pracovníci. Je potřeba na to upozornit vládu a veřejnost. Ta si zatím myslí, že si stále jen stěžujeme, ale my bojujeme o to, abychom měli alespoň to, co dosud.

Jaké mohou být důsledky nedostatku peněz ve školství pro budoucnost?
Odchod mužů ze školství je evidentní už dnes. Dalším důsledkem bude „nepříchod“ nových učitelů. Pedagogický sbor stárne a mladým, když dáte nástupní plat 15 tisíc a postavíte je před třídu s dvaceti rafany s různým stupněm výchovy z domova, tak odejdou do jiného oboru. Současní učitelé raději hledají uplatnění jinde. Tím se ale sníží úroveň pedagogického sboru a následně vzdělanosti žáků a studentů.

Je z toho cesty ven?
Vláda by si mohla vzít příklad třeba z Irska. U nás se dává do vzdělání 4,5 % HDP (hrubý domácí produkt), v Irsku 6 %. Výsledek za čtyři roky neuvidíte, ale za osm už by to být vidět mělo. Byli by lépe zaplaceni kantoři, mohlo by být méně žáků ve školách, nemuseli by se rušit malotřídky na vesnicích. Neříkám, že je úroveň špatná, ale neroste. A propad není pouze proto, že dnes ještě stále kantoři věří ve své poslání a jsou pro práci nadšení, takže nad nějakou tou korunou někteří mávnou rukou.

budou stávkovat

SŠ:
Gymnázium Chotěboř, Gymnázium, VOŠ a SOŠ Ledeč nad Sázavou, Gymnázium Havlíčkův Brod, Zemědělská akademie Humpolec – pobočka Havl. Brod, OA a Hotelová škola Havl. Brod
ZŠ: Štáflova, Konečná, V Sadech, Wolkerova – všechny z Havlíčkova Brodu, Buttulova Chotěboř, Havlíčkova Borová, Ždírec nad Doubravou, Maleč, Krásná Hora, Věž, Česká Bělá, Lipnice nad Sázavou, Lučice, Přibyslav
MŠ: Mateřská škola Chotěboř

Autor: Hana Tonarová, DiS.

8.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Redaktorka s kameramanem zachycují krásy Vysočiny.
3

Ruská Toulavá kamera zachycuje krásy Vysočiny

Policie ČR. Ilustrační foto.

Policisté si volební místnosti ohlídají i letos

Přišel, viděl, spasil Slavii. Brodský útočník Endál zazářil v první lize

Havlíčkův Brod – Povedený návrat. Hokejový útočník Lukáš Endál, stejně jako v loňské sezoně, pohostinsky nastoupil za Slavii Praha ve WSM lize. Hráč Havlíčkova Brodu podal v utkání skvělý výkon a především jeho zásluhou sešívaní ve šlágru kola porazili České Budějovice 2:1.

Potravinová banka potřebuje nutně dobrovolníky

Havlíčkobrodsko - Potravinová banka Vysočina hledá dobrovolníky do obchodních řetězců v Ledči nad Sázavou, Světlé nad Sázavou a Havlíčkova Brodu!

Cizinec dostal s vozidlem smyk a havaroval

Chotěboř - K dopravní nehodě došlo ve středu 18. října časně ráno před půl pátou na Chotěbořsku. Osmadvacetiletý řidič - jednalo se o cizího státního příslušníka – projížděl s osobním vozidlem Chevrolet po silnici II/345 mezi obcemi Nová Ves u Chotěboře a Chotěboří.

Softballisté Havlíčkova Brodu obhájili extraligový titul

Havlíčkův Brod – Softballisté Havlíčkova Brodu dokázali po roce opět zvítězit v naší nejvyšší soutěži a obhájit tak loňský premiérový titul.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení