„Kdyby byli učitelé lépe odměňováni, tak bych si přihlášku na pedagogickou fakultu dala, ale když vidím, jaké mají mizerné platy, tak se učitelkou stát nechci,“ prohlásila čerstvá maturantka Jana Krausová ze Světlé nad Sázavou.

Značný vliv na jejich rozhodnutí mají i pořádané stávky učitelů, kdy si studenti nejvíce uvědomují ztrátu prestiže tohoto zaměstnání. „Myslím si, že by měli dostat více peněz, protože tato práce je psychicky velice náročná, ale bohužel nedoceněná, a to je špatně,“ doplnila Krausová. S tímto názorem se ztotožňuje čím dál více školáků, a to by se mohlo stát velkým problémem.

To potvrzuje i ředitel Akademie - Vyšší odborné školy, Gymnázia a Střední odborné školy uměleckoprůmyslové ve Světlé nad Sázavou Jindřich Vodička.
„Stávka má určitě velký vliv i na studenty, kteří chtějí dál pokračovat na vysoké škole. Už není tolik zájemců na pedagogické obory,“ podotýká ředitel Vodička. Podle něj je důvod jednoduchý. „Sami vidí, že probíhá další stávka, takže si hned dokažou představit, jaký mají učitelé důvod. Tento obor se tím pro ně stává neperspektivní.“

(ata)