„Mě tento způsob vyhovoval, jsem starší člověk. Nemám auto, abych vozil odpad až do Ronova. Takhle jsem se ho zbavil jednou až dvakrát za rok najednou,“ povzdechne si jeden z hlasujících pan Josef.

“Jenže tento dosavadní způsob už není pro město ekonomicky a hlavně ekologicky přijatelný,“ vysvětluje Jiří Musil, vedoucí odboru výstavby a ekologie města Přibyslav.

Zachovají jen svoz zeleně

Město chce do budoucna zachovat jen svoz zeleně, který půjde přímo z kontejnerů na drtič nebo štěpkovač a následně ke kompostování na skládku v Ronově nad Sázavou.

„Dvě třetiny účastníků ankety se přiklánějí k názoru, aby stávající způsob svozu velkoobjemového a nebezpečného odpadu byl zachován. Je pochopitelné, že pro občany je nejjednodušší nepotřebné věci, které spadají do těchto kategorií odpadu, vynést před práh nebo bránu svého domu a ostatní už je věc města,“ komentuje situaci místostarosta Michael Omes a vysvětluje, proč se radnice k takové změně rozhodla.

Skončí rabovací jízdy

Jedním z důvodů jsou například „rabovací jízdy“ různých návštěvníků z okolí. Ti nejen že na hromady ukládají svůj odpad z domácností, ale často hromady odpadu přehrabují a odvážejí, co se jim zrovna hodí.

Působí škody a znečisťují životní prostředí. „Město, které za likvidaci odpadu zodpovídá, musí tento problém řešit. S největší pravděpodobností dojde k zavedení jiného ekonomičtějšího a ekologičtějšího systému,“ dodává místostarosta.

„Například odpady dovezené na kompostárnu a sběrný dvůr budou pro obyvatele Přibyslavi bez poplatku. Odpady uložené na skládku budou zpoplatněny. Nejlevnější likvidace odpadů, jak pro město, tak pro obyvatele, je jejich využití přímo na pozemku jejich vzniku,“ upřesňuje ekolog Jiří Musil.

Proto například město zapůjčí občanům kompostéry na domovní kompostaci zeleně a ostatních rostlinných zbytků, počítá s cenou do 500 korun za jeden kompostér. Podobnou praxi zavedli například v Havlíčkově Brodě. Podmínkou ale podle Musila je, že kompostéry budou využívány na území města.