Nejčastějšími zeměmi, které rodiny navštěvují, jsou Chorvatsko či Itálie. Letos se ovšem zvyšuje i poptávka po exotičtějších místech, jako je Egypt, Turecko a Bulharsko. Mnoho lidí cestuje každý rok na stejné místo.

Své zkušenosti popsala Deníku například maminka z Havlíčkova Brodu, Alena Kupcová. „Letos se vydáváme do Chorvatska na ostrov Krk, a to již po čtvrté. Je to tam opravdu nádherné,” Jak sama Kupcová přiznává, s dětmi se moc daleko cestovat nedá a všechno se jim musí přizpůsobit. Snazší výběr mají lidé bez dětí, avšak mnohdy mají omezené pracovní a finanční možnosti.

„V Chorvatsku jsem byla několikrát, tak jsem si přála změnu, proto tento rok jedu s kamarády do Kalábrie, která se nachází v Itálii. Zařizuji to přes internet, tudíž doufám, že to dopadne podle mých představ,” řekla Jana Procházková ze Světlé nad Sázavou.

Vysokou návštěvnost zemí jižní Evropy potvrzuje i havlíčkobrodská cestovní agentura B-travel. „Dobře se prodávají zájezdy do Chorvatska, Řecka, Itálie a Španělska, a to zejména rodinám s dětmi. Důvodem bývá finanční situace, ale také zdravé a čisté Egejské moře,“ sdělil Karel Kašparovský a zároveň dodává, že se také uskutečňují poznávací zájezdy, a to hlavně do Paříže. Lidé také mají větší zájem blíže poznat svého souseda - Slovensko.

Za dobrodružstvím

Stále se zvyšuje počet lidí, kteří touží poznat novou zemi, seznámit se s novými lidmi a zažít nějaké dobrodružství. I proto se mnoho z nich rozhodne navštívit neobvyklé místo.

„V tomto období u nás mají lidé zájem o Egypt, Řecko, Tunisko, Turecko a také Bulharsko, o které vzrostl zájem až v posledních letech. Hodně se začíná cestovat do Ruska a to formou poznávacích zájezdů. Nejvíce lidé cestují samozřejmě v sezoně – od května do září,” prozradila referentka havlíčkobrodské cestovní kanceláře Ada Tour Věra Bencová.

Podle ní je největší poptávka po zájezdech na poslední chvíli – last minute.

Andrea Tarabčáková