Pracovně zážitkový tábor vypukne 22. července v Horní Krupé. Pořádá ho Slunečnice, což je Sdružení evangelické mládeže. „Dbá na výchovu k životu v souladu s přírodou. Stojí sice na křesťanských hodnotách, ale otevřené je opravdu každému bez rozdílu vyznání nebo rasy,“ povzbudil hornokrupský farář David Šorm k účasti všechny tvořivé a ochotné lidi se zájmem o přírodu.

Tábor bude vhodnější pro mladé od patnácti výš, protože dojde i na práci na budoucím ekologickém středisku.

Týdenní a dvoutýdenní tábor chystá Dům dětí a mládeže Junior v Chotěboři. Na delší odjíždí děti už v sobotu. „Jde o klasický tábor s celotáborovou hrou, tentokrát na téma TV Hloupka. Děti si budou hrát na televizní štáb a dělat reportáže,“ prozrazuje Hana Doležálková podrobnosti o táboře v Hlubové u Skutče, kam jede přes padesát dětí.

Ty mohou jet na 14 dní i na sedm, rozhodnout se mohou i příští týden a dorazit na jeho druhou polovinu. Zájem o takto dlouhý tábor je nižší než v minulých letech, organizátoři si to vysvětlují finanční náročností.

Vyberou si, co je baví

Kratší tábor je obsazen více než 80 dětmi, o které se postará devět vedoucích.

Ve středisku Radost v Dobré u Světlé nad Sázavou bude hlavním tématem od 2. srpna Asterix, Obelix a Olympijské hry. „Děti si vyberou, co je baví a mohou být ve družstvu roztleskávaček, aerobiku, ve čtyřech sportovních oddílech nebo v oddílu malých šikulek,“ dodává Doležálková. Tento tábor je určen menším dětem, a často jde o jejich první.

Druhou kategorií táborů jsou ty příměstské.¨Tradici má v Havlíčkově Brodě Spielen und lernen/Play and learn. Začíná 7. července a v týdenním cyklu si děti ve hrách a cvičeních, založených na bázi tvořivé dramatiky, procvičí slovíčka a upevní své znalosti z jazyka. Na konci tábora vždy děti připraví pro rodiče dramatické vystoupení, aby dokázaly, že se něco naučily. V podvečer přijdou domů na noc a ráno opět nastupují.

Novinkou je příměstský tábor, který pořádá Čechovka. Od 30. června nabízí dětem pět aktivně strávených dní. V plánu je výlet na Lipnici, sportovní den, jihlavská ZOO, plavecký bazén a podobně.

Jde to i jinak, aneb tábory pro dospělé
Spíše dospělým je určen třeba tábor v romantickém prostředí zámku v Žirovnici na Pelhřimovsku. Tam se mohou zájemci stát na týden dobovými písaři. I přes práci v kaligrafické dílně jim zbude dostatek času na relaxaci. Vede ji výtvarník a učitel Daniel Koráb. Účastníci „písařské dílny“se budou učit a hrát si s písmem doby gotiky a renesance, seznámí se s dobovými i současnými písařskými technikami, materiály a nástroji. Tomu se říká aktivní odpočinek trochu jinak.

 Infografika

Jan Typlt, Hana Tonarová