„Parkování kamionů v obci chceme zakázat,“ přiznává například místostarosta Bezděkova Bohumil Marek. Bezděkovští zastupitelé tak reagují na časté stížnosti obyvatel, kteří si nepřejí, aby jim pod okny třeba ve tři ráno startovaly nákladní kolosy.

„Ten problém se objevuje až v posledních letech. Dřív kamiony přece stávaly na parkovišti firmy, kde řidiči pracovali,“ diví se Marek.

Podle pana Petra z Přibyslavska, který se živí jako řidič, si šoféři parkováním doma šetří čas. „Často pracují pro zaměstnavatele, který má firmu v jiném městě. Řidiče kamionů tlačí čas, a nechtějí ho ztrácet ještě tím, že si ráno pojedou vyzvednout vůz třeba padesát kilometrů daleko od bydliště,“ vysvětluje šofér.

To ale podle Marka nikomu nedává právo, aby přestal brát ohled na ostatní. Konkrétně v Bezděkově se jedná asi o čtyři šoféry, kteří parkují opakovaně tam, kde nemají.

„Jsou to mladíci, kterým je napomenutí pro legraci. Říkají: Tak kde máme parkovat? Naše odpověď zní – vy si řízením kamionu vyděláváte, je to váš problém,“ zdůrazňuje Marek.

Speciální parkoviště

Jednou provždy se s kamiony v ulicích vypořádali v Přibyslavi. Od deseti hodin večer do osmi ráno mají silniční kolosy zákaz parkovat v zóně vymezené městskou vyhláškou.

„I nás k tomu vedly stížnosti na bezohledné řidiče. V takovém případě ale pomůže jenom úřední zákaz. Město má dobrou spolupráci s obvodním oddělením policie, která provinilce pokutuje na místě,“ vysvětluje místostarosta Michael Omes s tím, že vyhláška zabrala a tahače z ulic zmizely.

Ale radnice také chápe žehrání dálkových řidičů na nedostatek míst ke stání. Proto nedaleko vlakového nádraží nechalo město vybudovat pro kamiony zvláštní parkoviště.

O vyhlášce, která by stání tahačů v ulicích zakazovala, uvažuje i Uhelná Příbram. „Stejný problém mají podle mých zkušeností všechny obce. U nás máme dva šoféry, které upozorňujeme na nevhodné parkování každou chvíli,“ povzdechne si starostka Marie Ostatnická.

Problémy s parkováním kamionů v ulicích pravidelně řeší i městys Štoky. „Proto chystáme nejen vyhlášku, která by to zakazovala, ale především zvláštní odstavné parkoviště za víc než milion korun na okraji Štoků,“ říká starosta Zdeněk Novák. Jakmile bude hotové, nebudou mít šoféři důvod nechávat kamiony doma pod okny.