Motivační kurz a kurz obsluhy počítačů pořádá pravidelně každý rok krajské středisko Českého svazu žen v rámci projektu Equal, dotovaného Evropskou unií.

Najít si lepší práci. Být úspěšnější v zaměstnání. To jsou jen některé z důvodů, proč se tyto ženy do motivačního kurzu zapsaly. „Jsem na mateřské dovolené. Chtěla jsem si zvýšit sebevědomí, naučit se něco nového. Vědět, jak v komunikaci s lidmi vystupovat,“ svěřuje se například Martina Gablechová.

Zajímala ji hlavně práce s počítačem. „Od té chvíle, kdy jsem opustila střední školu, se počítačová technika hodně změnila. V práci mi drží místo, tak chci jít s dobou a zlepšit si znalosti,“ prozrazuje mladá maminka.

Také paní Jana se do kurzu přihlásila z podobného důvodu. „Mateřská dovolená mi končí. Chci najít dobrou práci, dnes se bez znalostí práce s počítačem neobejdu,“ povzdychla si.

Paní Věra má už tři děti, na mateřské je druhý rok. „Chtěla bych si najít dobrou práci. Například v nějaké výtvarné dílně. Jsem švadlena, ale šití na zakázku nemá budoucnost,“ vysvětluje Věra.

Malé sebevědomí

Nejvíc ji zajímá, jak se připravit na přijímací pohovor, aby v žádosti o novou práci uspěla. To podle přednášející odbornice Evy Drahozalové není vůbec jednoduché. Zatímco mladá generace má sebevědomí na rozdávání, čtyřicátníkům a padesátníkům naopak často chybí.

Neumějí svoje znalosti správně „prodat“, proto není divu, že od přijímacího pohovoru někdy odcházejí s prázdnou. „Umění sebeprezentace se dá naučit. Rozhodně nepodporujeme v kurzu umění lhát a slibovat zaměstnavateli nemožné. Učíme pouze, jak schopnosti správně zdůraznit a nedostatky podat tak, aby to neublížilo. V každém případě ale účastnice kurzu nabádáme, aby u pohovoru mluvily jen pravdu. Některé renomované firmy zvou už k přijímacím pohovorům psychologa, který případnou lež snadno odhalí,“ varuje Drahozalová.

Podle jejích zkušeností se sebevědomí a schopnosti účastnic kurzu rok od roku zvyšují, což se projevuje i na postupně klesající křivce nezaměstnanosti.
Motivační kurz je bezplatný, je financován v rámci projektu Equal z fondů Evropské unie.