„Prodávají se hlavně vody bez příchutě,“ řekla pokladní v potravinách Hejkal v Dolní ulici. Podobně je tomu i v prodejně Pramen. Voda ale nejde na odbyt jen v potravinách. „Lidé si většinou kupují čistou vodu,“ uvedla prodavačka v cukrárně Pavlíček.

Jsou i šťastlivci, kteří nemusí tahat z obchodu těžké lahve. „Piju vodu. Máme dobrou z kohoutku. Balené vody nekupujeme,“ vysvětlovala Hana Pipková.

Bublinky na ústupu

V letních parnech chutnají také minerální vody a limonády. „Piju hlavně minerálky. Mám ráda ty slazené,“ svěřila se například Jindřiška Sochorová. Zájem o toto zboží potvrzují i prodejci. „Nejvíc se prodává asi Poděbradka a pak neslazené vody bez bublinek,“ vyjmenovala prodavačka z prodejny Vilém na Smetanově náměstí.

Právě bublinky jsou v horkém létě na ústupu, velká část zákazníků totiž upřednostňuje nesycené vody. „Bublinky se moc neprodávají,“ potvrdila prodavačka z prodejny Pramen. Čestnou výjimku však tvoří bublinky v pivě.

Piva se v létě prodá víc

„Tady je hospoda, sem chodí štamgasti na pivo,“ ukazovala číšnice v restauraci Na Rynku do lokálu, který byl v deset hodin ráno skoro plný. U nich se v létě poptávka moc nemění. Vedra zvyšují zájem o pivo i v obchodech. „Piva se v těchto dnech opravdu prodá víc,“ dosvědčovala prodavačka v prodejně Pramen. Na své si ale v Havlíčkově Brodě přijdou i náročnější zákazníci, kteří mají v oblibě něco exotičtějšího.

„Hodně se prodává mojito, které se připravuje z ledové tříště, třtinového cukru, limetek a máty,“ popisuje letní chutě hostů barmanka z Absolut baru na Havlíčkově náměstí. Velký zájem je podle ní i o džusy s vodou a ledem a nealkoholické míchané nápoje. Hitem horkých dnů jsou také různé ledové čaje.

Zuzana Klementová