A vlastně nejen citátů. Důkazem je třeba i anketa Strom roku, kterou každoročně vyhlašuje Nadace Partnerství.

Letos členové nadace přijeli i na Vysočinu. Jejich úkol byl jasný – posoudit stromy navržené na titul Strom roku 2008. Z celé Vysočiny nakonec vzešli dva stromoví šampioni, kteří postoupili do republikového kola soutěže.

Prvním z favoritů našeho kraje je Klokočovská lípa na Chotěbořsku, která zdobí okolí zámečku v obci Klokočov. „Určitě je jí přes tisíc let,“ tvrdí místní patriotka Květa Procházková.

„Na jaře je nejdřív ze všech stromů zelená, v létě krásně kvete a na podzim opadá jako poslední strom tady,“ dodává.

Splnil se mu sen

Druhým želízkem v ohni pak je Žižkův dub v Malčíně. Do soutěže ho přihlásil místní obyvatel Josef Urbanec. „Ten strom má ohromnou energii, když k němu přicházíte, tak působí opravdu majestátným dojmem. Pro mě symbolizuje genius loci obce,“ říká. Sám přiznává, že má ke stromu osobní vztah, a tak, když se dozvěděl o postupu dubu do republikového kola, měl radost.

„Byla to pro mě určitá satisfakce. Vlastně se mi splnil sen. Vždy jsem chtěl zviditelnit obec a teď se mi to povedlo,“ vypráví pan Josef nadšeně.
Pro oba favority z Vysočiny můžete hlasovat. Způsobů je několik od SMS až po hlasovací archy.

O možné výhře třeba právě stromu ve vaší obci můžete rozhodovat od 1. srpna do 10. října. Všechny informace můžete nasbírat na stránkách www.stromzivota.cz/anketa.

Klokočovská lípa
O samotné obci Klokočov se dozvídáme už z kronik z 12. století, kdy vesnici vlastnil vladyka z Ostružna. Další bohatší záznamy v kronikách jsou ze 14. století, kdy obec patřila k hradu Lichnice. Podle pověsti na Lichnici pobýval i Karel IV. a jednoho dne se vypravil do lázně v Modletíně a unaven nakázal zastavit ve stínu klokočovské lípy. Již tehdy to byl krásný rozložitý strom s nádhernou korunou. Karel prý neodolal jejímu kouzlu a přiřkl jí přídomek královské, ale říkalo se jí i Karlova.

Jana Zuščicová