Rozsáhlým případem se rok a čtvrt zabývali havlíčkobrodští policisté. Na konci minulého týdne se rozhodli, že případ odloží. A důvod? Protože nezjistili, že by někdo z lékařů spáchal trestný čin. Deníku to včera oznámila okresní státní zástupkyně Zdeňka Tománková. Ta celý spis, který má přes tři a půl tisíce stran, dostala na stůl v pondělí.

„Ve věci nejde o podezření ze spáchání trestných činů ublížení na zdraví a neoznámení trestného činu a není na místě věc vyřídit jinak, než ji odložit,“ tlumočila závěry policie Tománková.

Kriminalisté prověřovali konkrétní zdravotnický personál, který se měl dopustit protiprávního jednání v období od prosince 2005 do 13. října 2006. Nad rámec jedenácti trestních oznámení prověřovali ještě jedno, a to přímo na primáře Longina. To na něj podal Ladislav Těšínský z pražského IKEMu.
„I toto trestní oznámení je policií odloženo,“ podotkla Tománková.

Padne rozhodnutí

Primář Longin Deníku řekl, že je rád, že to tak dopadlo: „Trvalo to tak dlouho, že je nyní těžké uvěřit tomu, že by mohl být konečně klid.“

„Nemohu říci, že jsem tento výsledek čekal, protože během vyšetřování se objevily informace, které vedly k tomu, že by mohl být někdo obviněn,“ reagoval lékař Těšínský. Vedení nemocnice zatím nechce ukončení vyšetřování komentovat, protože nemá žádné oficiální vyjádření.

Okresní státní zástupkyně má nyní třicetidenní zákonnou lhůtu na to, aby se spisem naložila podle svého uvážení. Deníku ale naznačila, že rozhodne již do patnácti dnů.

„Nebudu předjímat, ale usnesení o odložení případu mohu buď potvrdit, nebo zrušit a vrátit ho policii k došetření,“ řekla Zdeňka Tománková. Jenže vzhledem k tomu, že Tománková zná celý spis detailně od samého začátku, je velmi pravděpodobné, že jeho odložení spíše posvětí.