„Já se o matku starám celý rok. Je na svůj věk poměrně soběstačná. Když ale potřebuji odjet na dovolenou, požádám o pomoc bratra nebo některou spolehlivou kamarádku, aby na maminku dohlédli,“ prozrazuje například paní Věra z Havlíčkova Brodu, která bydlí sama s pětaosmdesátiletou matkou. Jak tvrdí, není taková péče ve všech rodinách pravidlem.

Přemluví ho k hospitalizaci

„Vím o případech, kdy rodina přemluví příbuzného, aby se nechal na dobu, kdy budou pryč, třeba hospitalizovat v nemocnici. Tak je o něj postaráno a rodina má klid,“ povzdechne si paní Věra.

Podle mluvčí nemocnice v Havlíčkově Brodě Petry Černo ale takové chování některých rodin už zřejmě patří minulosti. „Hovořila jsem s primářem interního oddělení. Zatím jsme nezaznamenali žádný větší nárůst počtu pacientů, o kterých by se dalo v podobné rovině uvažovat. Už jsou přece jenom různé služby pro seniory více dostupné,“ říká Černo.

Ta si myslí, že rodiny využívají spíše ošetřovatelských služeb i pomoci sociálních pracovnic a řeší problém takto. „Navíc se dnes už i za pobyt v nemocnici platí regulační poplatek,“ konstatuje.

Například Domov pro seniory Reynkova v Havlíčkově Brodě nabízí pro tyto případy speciální službu, takzvaný odlehčovací pobyt na omezenou dobu. Důležité ale je, aby o to rodina projevila zájem včas.

Všechna lůžka jsou již obsazena

„V současné době máme čtyři lůžka, která jsou obsazena až do října,“ informuje sociální pracovnice domova Magdalena Kufrová. Za jeden den tam senior platí zhruba 300 korun, za to má zaručenou veškerou péči včetně stravy.

Rodiny, které už svého příbuzného do domova neumístí, mohou podle Kufrové využít jeho sociální poradnu. „Tam nabídneme příbuzným jinou alternativu. Například pečovatelskou službu, charitu nebo pobyt v našem denním stacionáři Domovinka,“ upřesňuje Kufrová. „Loni jsme měli tolik zájemců o pobyt v Domovince, že jsme nemohli všem vyhovět. Letos máme ještě kapacity volné,“ připomíná Slávka Havlíčková, zástupce ředitele Sociálních služeb města Havlíčkův Brod.

Denní provoz Domovinky je od rána od sedmi do pozdního odpoledne. Klientům zajistí stravování i společenský program, těm méně soběstačným pomoc pečovatelky.

Pro seniory je podle Havlíčkové výhodné, že se na noc vracejí domů, kde jsou zvyklí. Přesto o nich mají sociální pracovníci přehled a mohou jim ve vážných případech rychle pomoci.

Takové možnosti ale nemají například senioři ve Světlé nad Sázavou. „Žádná odlehčovací lůžka nemáme. Náš domov podle nového sociálního zákona nemůže tuto službu nabízet, protože na ni nemá registraci, a získat ji není nijak jednoduché. Je to smutné, protože v tomto případě jde zákon proti potřebám důchodců a jejich rodin,“ konstatuje Josef Hnik, ředitel Sociálního centra ve Světlé nad Sázavou. Rodinám, které se na vedení domova v době dovolených hojně obracejí se žádostí o pomoc, může jen poradit, aby kontaktovaly zařízení, kde odlehčovací lůžka mají nebo žádaly o pomoc charitu či jinou sociální organizaci.

Že některé rodiny tuto možnost skutečně využívají, svědčí zkušenosti pečovatelské služby v Chotěboři, kde v létě pravidelně počty klientů stoupají.