Svědčí o tom zážitek obyvatelky Havlíčkova Brodu, jejíž jméno redakce zná, ale na přání stěžovatelky jej změnila. „Přišla mi domů výzva od pošty na doporučený dopis. Na poště jsem předložila občanský průkaz, podepsala se a dopis si vzala,“ popisuje svoji zkušenost paní Kateřina. Na tom by však nebylo nic zvláštního, kdyby si druhý den doma nevšimla, že na dopise je jiné křestní jméno, a dokonce i jiná adresa.

„Dopis jsem rozdělala a přečetla. Shodou okolností se jednalo o stejnou záležitost, takže jsem si nejprve ničeho nevšimla. Až druhý den jsme zaregistrovali, že na obálce je úplně cizí jméno i adresa,“ kroutí hlavou Kateřina.

Oba dopisy, které se týkaly stejné věci a byly označeny pouze stejným příjmením, byly prohozeny mezi dvěma ženami. „Jednalo se o méně podstatný dopis, ale kdyby to bylo například od policie nebo soudu, tak to lidem způsobí nesmírné komplikace,“ dodává rozhořčeně žena.

Vedoucí obvodní pošty Zbyněk Doležal nejdříve reagovat odmítl. „Nejsem kompetentní vám cokoliv sdělovat, obraťte se na tiskovou mluvčí,“ vzkázal redakci Deníku.

Chyba zaměstnance

Mluvčí Dita Václavíková sídlící v Praze se vyjádřila velmi obecně: „Samozřejmě, stávat by se to nemělo. Vždy se přesvědčíme, na které straně je pravda, a snažíme se na to dávat pozor.“ Na České poště, kde se vydávají i zásilky závažného charakteru, by podle jejích slov kontrolu osobních údajů podceňovat neměli.

Sama Václavíková přiznává: „Z tohoto případu vyplývá, že to byla opravdu chyba zaměstnance, kterou by měl vyřešit příslušný vedoucí například sankcí. Majitelkám zásilek doporučuji reklamační řízení.“

Vedoucí obvodní pošty Doležal však podotýká, že nejdřív musí vědět, co se stalo, aby to mohl patřičně řešit. „Denně se tu vydá šest tisíc zásilek. Až přijde ta paní za mnou, můžeme se domluvit,“ argumentuje.

To však není jediný podobný přešlap. Se svým zážitkem se Deníku svěřil i Miloš Novák, který se před rokem z Havlíčkova Brodu odstěhoval, ale poštu pořád dostává na bývalou adresu.

Pošťákovi prý nevadí ani to, že na schránce už dávno není Novákovo jméno. „Nedávno mi volal známý z baráku, kde jsem předtím bydlel,“ vzpomíná. „Prý tam mám výzvu na doporučenou zásilku. S výzvou jsem šel na poštu. Teprve u okýnka jsem si uvědomil, že trvalé bydliště mám už jinde, údaje na občance a na dopise tedy souhlasit nebudou.“

Proto Novák s napětím čekal, co se bude za přepážkou dít. „Překvapilo mě, že úřednice se na druhou stranu občanky ani nepodívala a po podepsání mi dopis beze všeho vydala. Když jsem ji na to upozornil, nijak zvláštně nezareagovala,“ dodává.

reportéři Deníku