Chvíli trvalo, než pochopili, že naši dobrovolní hasiči jsou nositeli společenského, sportovního a kulturního života v obcích. Sbor v Přibyslavi má například přes sto členů, ale k požárům a technickým zásahům jezdí výhradně šestnáct mužů z vyškolené, psychicky a fyzicky vysoce zdatné výjezdové jednotky.
Návštěva v Přibyslavi patřila do bohatého studijního programu japonských odborníků na požární a jinou bezpečnost.

Skupinu vedl Kouki Chuma, poslanec Národního shromáždění Japonska za Liberální demokratickou stranu a předseda parlamentárního výboru pro integrovaný záchranný systém.

Především Toshifumi Akimoto, předseda Japonské asociace profesionálních hasičů, kladl starostovi přibyslavského sboru Josefu Sobotkovi jednu otázku za druhou, zajímal ho každý detail, s japonskou důkladností si zapisoval odpovědi a ještě si je nahrával na diktafon. Neskrýval údiv, že ve zbrojnici není pohotovostní služba, a přesto dobrovolní hasiči vyjedou do pěti minut od sirény.

Josef Sobotka podotkl, že to je možné díky zájmu radnice mít kvalitně vybavenou jednotku a především díky pochopení velkých přibyslavských podniků, jakými jsou ACO a mlékárna Pribina.

Při zprávě o kritické situaci tam dobrovolní hasiči mohou práci přerušit a vyjet k požárnímu nebo technickému zásahu. „Uvěřil jsem, že váš záchranný systém má dva pevné pilíře, profesionální a dobrovolné hasiče, žádný není slabší,” řekl v Přibyslavi na rozloučenou šéf japonských hasičů.

Ivo Havlík