Ti mají ale zatím letos smůlu: „Teď moc houby nejsou, i když situace se v jednotlivých oblastech liší,“ říká mykolog Jiří Pejchal. Prý ale houbaři úplně s prázdnou nepřijdou, chce to jen trpělivost.

„Rostou teď hřibovité, hlavně koloděje a kováři, pak také holubinky a lišky,“ vyjmenovává Pejchal. Za omezeným růstem hub je podle něj suché a teplé počasí.

Špatné podmínky pro růst hub se objevily i v lékařských statistikách. „Za tento rok evidujeme jen jednu paní, která měla otravu z hub. Navíc není jisté, jestli ji neměla z loňských sušených,“ říká Petra Černo, mluvčí havlíčkobrodské nemocnice. I loni prý byly statistiky příznivé, a to i přesto, že se hub urodilo hodně. Prý ošetřili jen dva přiotrávené pacienty.

Ovšem, jak se zdá, houbařům se teď blýská na lepší časy. Během týdne až čtrnácti dnů budou podle mykologa Pejchala houby růst, a to prý úplně všude. Počasí s teplotami kolem 20 stupňů a občasné přeháňky totiž houbám náramně svědčí.

V Kanadě na houby do lesa příliš nechodí

Havlíčkův Brod - V prvních prázdninových dnech zavítala do Havlíčkova Brodu česká emigrantka v Kanadě Zuzana Mezulianiková, která přijela na několik dní za příbuznými. Pro Deník popsala, jak je to s houbařením za mořem.

Chodí se v Kanadě na houby? Přece jen, je to země pověstná svojí přírodou a lesy.
Já nemám moc představu. Moji známí ale určitě nechodí, ani já jsem tam nikdy houby nesbírala. Lesy jsou tam totiž soukromé, a tak je docela riskantní tam něco sbírat. Navíc lidé tam houby vůbec neznají. V obchodech si kupují „mushrooms“ – tedy žampiony, ale o lesních houbách neví.

Nedrží se tahle tradice ani u českých emigrantů?
To ano. Známý byl na houbách a donesl náruč krásných hřibů. My ale moc nechodíme.

Přejí tamní podmínky růstu hub?
To je otázka. V Kanadě bývají tornáda, takže někdy lesy dost poničí, ale pokud jsou soukromé, tak se může stát, že se o to vlastník nestará a jsou pak zanedbané. Někdo se tam bojí chodit například i kvůli močálům. Ale řeknu vám takovou perličku, v Kanadě nemáme klíšťata, takže přece jen alespoň o jedno riziko méně. Do lesa teda můžeme chodit bez obav.

Jana Zuščicová