Proto ji město nechalo vyklidit a zavřít s tím, že ji v budoucnu nechá zbourat. „Město nemá byty. Proč bourat, když by budovu mohlo využít jinak,“ ptá se například Ivo Havlík z Přibyslavi. „U hlasujících převažuje názor, že by budova bývalé školky neměla být zbourána. Zastupitelstvo města sice schválilo demolici budovy, ale od zastupitelů již zazněl názor, že by bylo dobré rozhodnutí přehodnotit,“ řekl místostarosta Michael Omes.

Proč město chtělo školku zbourat, vysvětlil starosta Jan Štefáček. Budova podle jeho slov není typově určena k okamžitému bydlení bez nutných a hlavně drahých stavebních úprav. Prodej je podle starosty riskantní.

Demolice by nebyla jednoduchá

Město se obává, aby nabídky nevyužil nějaký spekulant, který se do bývalé mateřské školy rozhodne nastěhovat například sociálně problémové nájemníky.

Jenže, jak se ukazuje, ani demolice by nebyla jednoduchá. „Objevilo se několik závažných skutečností. Například nutnost provést přeložku inženýrských sítí, zejména elektrického vedení. Celkové náklady spojené s odstraněním budovy se tím pádem jeví jako neefektivní,“ vysvětlil místostarosta.

Z tohoto důvodu bude pravděpodobně zastupitelstvo o osudu budovy hlasovat znova a navrhne mateřskou školu prodat.

Všechny nabídky dobře zváží

Podle Omese zatím ale pořád platí rozhodnutí zastupitelů mateřskou školu zbořit. Pokud se jejich názor změní, bude radnice při chystaném prodeji postupovat ostražitě.

„Po špatných zkušenostech s prodejem hotelu na náměstí dobře zvážíme, jakým způsobem dáme budovu k prodeji, a všechny případné nabídky velmi dobře zvážíme,“ zdůraznil místostarosta.

Bývalý historický hotel na náměstí je totiž pro přibyslavské patrioty noční můrou. V restituci a následném prodeji ho získal majitel, který s budovou pouze spekuloval. Dnes je hotel prázdný, pomalu se rozpadá a historické centrum Přibyslavi hyzdí.