Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Brodský kostel svaté Kateřiny se rozpadá

Havlíčkův Brod - Staré schodiště, po kterém stoupáme, je oku návštěvníka kostela skryté za hlavním oltářem. Po průchodu malými dvířky se ocitáme ve světě zaprášených trámů, popadaných střešních tašek, v hájemství holubů.

18.7.2008
SDÍLEJ:

Současný stav kostela sv. Kateřiny v Havlíčkově Brodě.Foto: DENÍK/Jan Typlt

Naším průvodcem je písničkář Michal Slavík, který v kostele sv. Kateřiny pořádá koncerty na podporu budoucích oprav. Tedy, pořádal. Teď alespoň do podzimu zůstane chrám tichý.

„V severních Čechách po varhanní produkci spadl kostelík. Velice podobný tomuto – a ze stejného období. Dostal jsem strach, aby se na koncertech i u nás něco nestalo. Hudba tu jde ze zesilovačů někdy docela hlasitá,“ obává se Slavík. Nehoda, kterou má na mysli, se stala před dvěma týdny v Lenešicích na Lounsku, kde se zřítila věž s hodinami a část lodi gotického kostelíka Šimona a Judy. Byl naštěstí prázdný, nikdo nepřišel k úrazu.

Zdání klame

Ačkoliv zvenčí vypadá střecha kostela ještě docela zachovale, pohled, který se otvírá na půdě, je skličující. Do nebe zeje několik velkých děr. Není divu, že dovnitř budovy zatéká a po stropě kostela se nad hlavami příchozích rozlézají pavučiny prasklin.

Pocit ohrožení už stav kostela vzbuzuje i u posluchačů občasných koncertů. „Když tóny kytary začaly stoupat a sílit, podívala jsem se vzhůru i já. Jala mě hrůza při pohledu na lustr nad našimi hlavami. Připadá mi špatně upevněný, do konce vystoupení jsem myslela jen na to, zda to na nás nespadne,“ říká například Libuše Smejkalová.

Jak je lustr přivázaný, jsme se podívali i my při naší návštěvě. Lano, které z chrámového prostoru vidíme mizet ve stropní díře, je na půdě přivázané k masivnímu trámu. Samotný provaz ovšem skutečně působí značně staře.

Na místo už na pozvání představitelů města dorazili stavaři, aby „kondici“ kostela zhodnotili. Údajně považovali stav střechy za vážný, a praskliny ve zdech jsou podle nich hlubší – nejen v omítce. Nyní by proto měl stavbu prověřit statik, církev na to dostala peníze od kraje.


Kateřina rozdělila brodskou radnici na dva tábory

Své dětství plné bezstarostných her strávil v parku kolem kostela sv. Kateřiny i šestaosmdesátiletý Alois Svoboda. „Osud kostela sleduji a rozhodně mi není jedno, že stále chátrá. Církev by se měla s městem dohodnout, co by vedlo k záchraně historicky vzácné památky,“ řekl Alois Svoboda, který na dávné časy her v parku v blízkosti malebného kostelíka už jenom se smutkem vzpomíná.

Kostel opravdu není lidem v Havlíčkově Brodě lhostejný. Nyní se má zpracovávat diagnostika kostela, která by řekla, v jakém je stavu. Jenže na ni nadšenci, kteří usilují o záchranu památné stavby, nemají peníze.

Na první část průzkumu přispěla radnice 20 tisíci korunami, na nadstavbě se už podílet nechce. Argumentuje tím, že nejde o její majetek. Ale na druhou stranu neváhá investovat do cizího majetku tisíce.

„Jde třeba o půl milionu na sněžné dělo pro lyžařský klub nebo 80 tisíc na dokončení tribuny u softbalového hřiště. Tam také nejde o majetek města. Nelíbí se mi, že by měla tato oblast zůstat popelkou,“ komentuje rozhodnutí kolegů radní Tomáš Hermann.

Vadí mu, že zmíněné investice zastupitelé odouhlasili bez problémů. „Celkem náklady na diagnostiku činí asi 150 tisíc korun,“ prozradil místostarosta Libor Honzárek.

Kromě základního průzkumu statiky a fyzického stavu stavby by mohli dva odborníci zpracovat ještě nadstavbu související památkové péče, fresek a stavu omítek. Na jeho základě by pak bylo možné zpracovat projektovou dokumentaci na záchranu kostela. „Podle toho, co by průzkum zjistil, by se odvíjel další postup a investice do prací,“ dodal místostarosta.

Starostka Jana Fischerová připouští, že město v budoucnu hodlá přijmout kostel do svého vlastnictví, ale jako správný hospodář chce vědět, co přebírá, v jakém stavu, kolik do objektu bude nutné investovat a zda na to bude možné získat dotace. Honzárek přesto doufá, že se kostel podaří převést pod město ještě letos.

Jan Typlt, Hana Tonarová

18.7.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Mistry se o víkendu stali softballisté Havlíčkova Brodu (na snímku), kterým se podařilo navázat na loňskou sezonu a získali druhý titul v řadě.

Softballisté Havlíčkova Brodu obhájili extraligový titul

Poslanec Martin Lank

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Motocyklista skončil na zemi

Chotěboř - V úterý 17. října odpoledne kolem šestnácté hodiny došlo k dopravní nehodě v Chotěboři.

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

OBRAZEM: Dušičky. Svátek mají i květináři

Havlíčkův Brod - Dušičky, svátek zesnulých, který každoročně připadá na 2. listopad, je pro mnohé květináře na Havlíčkobrodsku jedním ze svátků, kdy jejich obchody navštíví během roku nejvíce lidí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení