Dnešní plastická chirurgie, hlavně ta rekonstrukční, má široké možnosti. To vzkázal včera váhajícím pacientkám plastický chirurg z havlíčkobrodské nemocnice Filip Černoch při on-line rozhovoru na webových stránkách Havlíčkobrodského deníku. V hodinové debatě stihl odpovědět na více než desítku otázek.

„Především je potřeba vyléčit základní onkologické onemocnění,“ zdůraznil lékař. Pak už přichází k slovu kouzlo plastické rekonstrukční chirurgie, které dokáže implantovat jak vlastní tkáň nemocné ženy, tak používat speciální implantáty. „Rekonstrukční operace jsou hrazeny pojišťovnou, ale někdy je třeba souhlas revizního lékaře,“ doplnil mladý chirurg.

Profesní úchylka u televize

Veronika K. se chtěla dozvědět, jestli má plastický chirurg něco jako profesní úchylku a při pohledu do obličejů žen přemýšlí, co by na nich vylepšil. „Vědomě se snažím lidi při osobním hovoru nezkoumat. Je to nespolečenské. Něco jiného je to v ordinaci,“ odpověděl lékař, ale přiznal se, že například při sledování televize se takovým pocitům občas neubrání.

Jedna ze čtenářek se přiznala, že uvažuje o zvětšení poprsí, ale bojí se, že se operace nepovede a co pak. Podle chirurga je nejlepším řešením dobrá komunikace mezi pacientem a lékařem už na začátku. To znamená například i dodržovat lékařovy rady. Nicméně reoperace je za určitých podmínek možná.

Odpůrci plastických operací se zas nechali slyšet, že člověk, který se chce líbit, nemusí přece hned „škudlit“ na plastickou operaci, prý jde spíš o diktát doby. „Ženy se chtějí líbit od nepaměti,“ odpověděl lékař. Současnost jen dává nové možnosti i na poli medicíny a diktuje módní trendy, ke kterým dnes patří i plastická chirurgie. Jít na plastiku je dnes prostě „in“.

Celý rozhovor najdete zde.