„Většinou je to vyloženě spontánní, že člověk něco uvidí, nebo ho něco napadne,“ vysvětluje Novotný. Obyvatelé Pohledu ocenili krásně upravený hrob hraběnky Julie Sylvy-Tarouccy, který s pomocí svého kamaráda Josefa Macháčka obnovil na místním hřbitově. Společně opravili i rezavé kříže v okolí obce.

Jeho záliba má ale i svá úskalí. „Když jsme před nedávnem demontovali kříž u rušné silnice, abychom ho mohli opravit, nahlásilo nás hned několik lidí policii,“ vypravuje. Nakonec policistům vše vysvětlili.

Jeho koníček ho vedl až k tomu, že si k biologii a chemii, kterou studuje na Masarykově univerzitě v Brně, přidal obor Chemie konzervování a restaurování. Většinou se ale věnuje běžné údržbě. Spolu s kamarády čistí okapy, opravuje okna, natíral i hodinové ciferníky. Přesto občas učiní zajímavý objev.
Ve sklepě pod kostelem, odkud s kamarády vyklidil několik metráků suti, našel zbytky gotického portálu.

Pod omítkou v chrámu se skrývaly nápisy, které tu po sobě za třicetileté války zanechali švédští vojáci. Na zvonu z pobělohorské doby pak Novotný objevil jméno rodu, ze kterého pochází.

„Chtěl bych probudit zájem a odpovědnost i v druhých,“ zdůraznil Novotný. Podle něj nejsou důležité jen památky, ale také lidé, kteří nám je předali, a kontakty s těmi, kteří přijdou do kostela, když zde pracuje. Často tu zažívá zajímavá setkání. Před nedávnem se zde například zastavila výprava z Národního památkového ústavu v Praze.

Zuzana Klementová