V případě, že se pokusíte dosáhnout odstranění zdroje pylu, mohou zase přijít spory se sousedy skutečnými. Na jedné misce vah se ocitnou něčí zdravotní potíže, na druhé životní prostředí plné zeleně, které má ráda většina lidí.

V jistých případech existuje kompromisní řešení, jehož v Havlíčkově Brodě letos využilo několik lidí. Tím je dát keř už před květem ořezat, takže žádný pyl nevyprodukuje. U stromů to možné není.

„Důležité je požádat nás o prořezání keře včas. Jakmile vykvete, je už pozdě. Naposledy jsme vyhověli takové žádosti obyvateli sídliště Na Výšině,“ sdělila Marie Krovová, která vede Středisko městské zeleně a pohřebnictví. Podle jejích slov někdy lidé požadují přímo odstranění keřů a stromů rostoucích v jejich blízkosti. Vážnější zásahy se ovšem musí řešit s odborem životního prostředí. Žadatelé příliš úspěšní nebývají. Spory vznikají kolem bříz, kterých je hodně třeba na brodské ulici Sídliště Pražská, ale také kolem silně alergenních keřů jako spirea (tavolník) nebo černý bez.

Padlého zastoupí spolubojovníci

Je ovšem otázkou, zda „zneškodnění“ jedné rostliny pod oknem může alergikovi doopravdy výrazně pomoci. „Pylové zrnko totiž s poryvy větru putuje klidně desítky, ba i stovky kilometrů. Citlivější pacienti třeba reagují na rozkvetlé břízy u Brna, a přitom u nás ještě leží sníh,“ vysvětlila lékařka-alergoložka ze Žďáru nad Sázavou Amadea Holotíková.

Podle ní je však důležité při obnově městské zeleně vysazovat vhodné druhy rostlin. „Mám na mysli například jehličnany. Zrnka jejich pylu jsou tak velká, že neprojdou příliš hluboko do dýchacích cest,“ vysvětlila lékařka.

Přitakává i zaměstnankyně brodské knihovny Eva Benáková, která má alergii na trávy: „V okolí našeho domu může být klidně posekáno, ale moc to nepomůže. Pyl stejně přilétne odjinud.“