„Ve Šmolovech šlo o jednu z nejnebezpečnějších křižovatek na Brodsku. Vedlejší silnice se napojovala na státní ve velmi ostrém úhlu. Po úpravě již nepůjde tak šikmo,“ informovala Marie Tesařová z jihlavské správy Ředitelství silnic a dálnic ČR.

„Byl to problém, odbočující řidiči tu měli tendenci najíždět do protisměru. Snad se to po úpravě zlepší,“ připojil se śéf brodských dopravních policistů David Jirák, který bydlí v Lípě a při dojíždění do okresního města křižovatkou projel nesčetněkrát.

Do září si místní ještě užijí

Dokončení stavby je naplánováno na 14. září. Tento termín platí, pokud do plánu výrazně nezasáhne rozmarné počasí.

Obyvatelé Šmolov doufají, že vše proběhne hladce – kolony tvořící se před semafory, jež pouštějí auta střídavě po volném jízdním pruhu, nejsou totiž ničím příjemným. „Někdy to velmi vadí, když třeba spěcháme na autobus a potřebujeme rychle přejít silnici,“ svěřila se patnáctiletá Petra, která bydlí kousek od křižovatky. Vzápětí dodala: „A opravdu se mi nelíbí, že dělníci nepracují v sobotu a v neděli. Měli by, bylo by to celé rychleji hotové.“

Pro zajímavost – zrovna v čas, kdy na místě fotograf Deníku pořizoval snímky, se za zúženým úsekem ve směru na Brod stala dopravní nehoda. Mladá řidička při cestě směrem na okresní město chtěla uhnout projíždějící sanitce, a sjela přitom do příkopu. Na laně ji vyprošťoval řidič s terénním automobilem.

Rekonstrukce přinesla objíždění pro obyvatele Lípy a obcí, které leží při pohledu od Brodu za ní – silnice směřující na Úsobí je samozřejmě uzavřená. Ze státní silnice auta často míří právě středem Šmolov, které jsou městskou částí Havlíčkova Brodu.

„Jedná se o projekt ředitelství silnic a dálnic. Město se problémem přesto dlouhodobě zabývalo a snažilo se přispět k řešení. Jednali jsme například o směně pozemků u křižovatky,“ řekl havlíčkobrodský místostarosta Čeněk Jůzl.