„Jaká likvidace? My máme doma na zahradě kompost a biologický odpad končí tam,“ diví se například pan Jan z Přibyslavi. Za pravdu mu dává i starosta Borku na Chotěbořsku Václav Hrubý. „Mluvit o likvidaci bioodpadu na vesnicích, kde má každý na zahradě vlastní kompost, je nesmysl. Je to jen další pokus, jak tahat z vesnic peníze,“ konstatuje Hrubý.

Kontejnery nebo svozy

Za likvidaci bioodpadu zodpovídá obec. Pořídit kompostér na jeho likvidaci je drahá záležitost, a proto obecní samospráva musí už nyní přemýšlet, kde peníze vzít nebo kde požádat o příslušné dotace.

„Posečenou trávu ukládáme na hromady a necháme zetlít přirozeným způsobem. Občas si půjčujeme kontejner na biologický odpad od firmy ze Ždáru nad Sázavou. Stojí nás to pět tisíc korun za jedno použití. Obec je velká, za kompostéry bychom se nedoplatili,“ povzdechne si starosta Podmoklan na Ždírecku Jiří Zatřepálek.

Obec Šlapanov na Havlíčkobrodsku využívá k likvidaci bioodpadu kompost místního zemědělského družstva.

Mohou si nechat odpad svážet

„Zatím se nám rýsují dvě možnosti. Pořídit si kompostéry nebo využít možnosti firmy ze Žďáru, která se zabývá svozem a likvidací odpadu. Ta chce stavět kompostárnu a nabízí, že od nás bude bioodpad svážet,“ vysvětluje starosta Šlapanava František Škorpík.

Škorpík zdůraznil, že obec musí dobře zvážit, co pro ni bude finančně výhodnější. To se chystá udělat i starostka obce Stříbrné Hory na Přibyslavsku Marie Kollariková. „Zatím využíváme luční kompost místní zemědělské firmy a vedeme se zastupiteli jednání. Chceme uspořádat dotazníkovou akci i mezi občany, jestli chtějí kompostovat sami, nebo dají přednost svozům. Už dopředu říkám, že kompostéry jsou pro nás drahé,“ konstatuje Kollariková.

Pokud Česká republika nedodrží zákon o třídění a likvidaci bioodpadu, který vzešel z Evropské unie, bude platit denně pokutu ve výši 30 tisíc eur. Proto například kraj Vysočina vychází obcím vstříc Fondem Vysočiny a jeho speciálním programem Bioodpady 2008. V současné době je ve fondu k dispozici 1,5 milionu korun určených na pořízení kompostérů na bioodpad. Obce o ně mohly žádat do konce července.