Jen čtvrt hodiny trvala průtrž mračen, při které mu na střechu rekreační usedlosti v Pohledu – Simtanech spadla ulomená část staré lípy. Pyrochtovi do Simtan jezdí z domovské Čáslavi na celé léto.

„Když bylo po všem, vyšli jsme na dvůr a viděli jen spadlé větve. Najednou se ozval vnuk: Dědo, na střeše leží strom!“ vypráví majitel.

Komín je na odpis

Škoda na stavení není velká, masivní devadesáticentimetrové zdi se ani nepohnuly. Na střeše strom prorazil tašky, asi padesát jich museli hned v pondělí obyvatelé domu spolu s hasiči vyměnit.

„Jsem rád, že mi hasiči položili hřebenáče, až na vršek střechy bych se sám nedostal. Máme také poškozený komín, je nalomený a cihly se hýbají. Nesmíme teď zatápět,“ pokračuje Pyrochta a dodává, že to celé dopadlo velmi dobře. Mnohem hůř podle něj dopadli třeba lidé vytopení při červnových deštích. Zbytek stromu u stavení musel být z bezpečnostních důvodů odstraněn.

Pondělní vichřice napáchala škody i na jiných místech regionu. Provoz z Golčova Jeníkova na Čáslav zablokovala další prasklá lípa.

V Havlíčkově Brodě sebrala část střechy o velikosti osm krát šest metrů. Přivolaní hasiči objekt zajistili a zaplachtovali. Několik desítek minut byla neprůjezdná silnice z Havlíčkovy Borové do Přibyslavi, než hasiči odstranili spadlý strom.

„Nešel tu taky proud. Asi něco přes tři hodiny,“ tvrdila Borovačka paní Marie. Proud nešel ani na dalších místech okresu.

Stromy popadané na vozovku nebyly v pondělí odpoledne ničím výjimečným ani na jiných místech. Odstraňovali je hasiči ve Světlé nad Sázavou, Ždírci nad Doubravou, v Modlíkově a na dalších místech.

Jan Typlt, Hana Tonarová