Zuří nejen řidič, který musí hliníkové mince přepočítat, ale i všichni cestující ve frontě, kterým se čekání na lístek protáhne. „Teď budeme mít peněženky plné hliníku my,“ nervózně na to reaguje jeden z cestujících.

Tímto způsobem jsou někteří lidé schopni postupovat tři týdny před tím, než padesátník jako platební mince oficiálně skončí.

„Hlavními důvody pro ukončení platnosti padesátihaléřů je skutečnost, že přestávají plnit základní funkci oběživa,“ objasnil Pavel Řežábek, vrchní ředitel a člen bankovní rady České národní banky.

V praxi to znamená, že zpět do centrální banky se vrací pouhých 10 procent padesátihaléřových mincí z celkového počtu těch, které jsou v oběhu.

Zpátky je nechtějí

Nastávající konec padesátihaléřů je znát hlavně v obchodech. Nakupující mince odmítají, a když jim je prodavačka vrátí, nechávají je na pultě. „Částku v obchodě občas zaokrouhlím, ale podle mě si je obchodníci už kolikrát zaokrouhlují sami,“ potvrdila Libuše Nováková v ulicích Havlíčkova Brodu.

„Samozřejmě že když má někdo padesátníků plnou peněženku, tak nám je tady všechny vysype, ale to dělají lidi delší dobu,“ sdělila prodavačka tabáku na náměstí v Chotěboři.

Přitom někteří ze zákazníků o ukončení platnosti poslední české hliníkové mince ani nevědí. „Něco jsem zaslechl, ale přesné datum nevím. A co se týče zbavování padesátihaléřů, tak to dělám už delší dobu, protože jsou mi v peněžence na obtíž,“ vylíčil Tomáš Růžička z Vilémova.

Padesátihaléřové mince pozbývají platnosti s 1. zářím, kdy jimi už nebude možné platit za zboží či za služby. Lidé si mohou neplatné mince vyměňovat během následujících dvanácti měsíců v bankách.

Česká národní banka však bude neplatné padesátihaléře přijímat a měnit až do roku 2014.

Martina Hromádková