„Čistírna v obci by měla být, to je základ. Byli bychom rádi, kdybychom se jí dočkali. Uvědomujeme si však, že asi nejde o nijak malé částky,“ míní provozovatelé místního libického hostince U Bambuchů. „Čeká nás ještě dlouhý úřední schvalovací maratón,“ předpovídá starosta městyse Václav Venhauer. Čistírna odpadních vod by měla stát více než 23 milionů korun. Libice na stavbu šetřila z rozpočtu, ale tak vysokou částku vydat nemůže.

„Žádost o dotace ze Státního fondu životního prostředí jsme podali v první výzvě. Uvažovali jsme v projektu se soustavou vyhnívacích rybníků, ale náš projekt se úřadům nelíbil, představovaly si zřejmě jiný způsob,“ vysvětlil Venhauer. Proto městečko nechalo zpracovat nový projekt a dalo vyhotovit nezávislý posudek, který vybraný systém čištění odpadních vod hodnotí pozitivně, a znovu zažádalo o dotace.

Zatím mají septiky

Žádost byla podána na jaře, zatím nepřišla žádná odpověď. Aby městečko mohlo čistírnu postavit, potřebovalo by podle Venhauera získat 90 procent ze státní pokladny na dotacích, deseti procenty by se podílelo městečko.

Stavba čistírny v letošním roce ale sotva naplno začne. Jestli městys dotaci získá, bude muset v souladu s podmínkami dotace vyhlásit například výběrové řízení na zhotovitele stavby, což bude trvat nejméně další tři měsíce.

„Zatím má každý v Libici svůj septik, ale o stavbě čistírny odpadních vod se mluvilo už v polovině devadesátých let minulého století. Občané mají o stavbu skutečný zájem,“ zdůraznil Venhauer. Čistírny se ale dočká jenom samotný městys Libice, v okolních osadách budou septiky a jímky dál.

„Víme, že nejsou řešeny naše místní části, ale to není tak jednoduché. Místních částí máme celkem osm. Na to, abychom je všechny připojili na čistírnu odpadních vod, nemáme peníze,“ upřesnil starosta.