Dorazí ovšem třeba i ambasador Německa, první rada velvyslanectví Francie či novináři a znalci Jan Jirák, Vladimír Mlynář, Petruška Šustrová, Erik Tabery… Veřejnost se s nimi bude moci setkat díky večerním přednáškám ve Staré radnici.

„Na kempu jsem byla třikrát, aniž bych před tím měla s psaním větší zkušenost. Myslím, že to pro mě byl odrazový můstek. Díky němu jsem poznala principy práce a způsoby zpracování informací. Teď už delší dobu spolupracuji s Deníkem a nelituji,“ prozradila dvacetiletá Martina Hromádková z Chotěboře.

„Čtvrtým rokem pořádáme dva projekty pro mládež od 15 let zaměřené na oblast médií. Jde o celoroční Novinářské centrum Karla Havlíčka Borovského a Letní žurnalistickou školu, která je určena čtyřem desítkám mladých nejen z Česka a Slovenska,“ prozradil Milan Pilař, jeden z hlavních organizátorů. Obojí pořádá obecně prospěšná společnost Centrum Vysočina. Mediálními partnery jsou tradičně Český rozhlas a Deník, nově také on-line deník Aktuálně.cz a týdeník Respekt.

Půjdou do věznice i nemocnice

Mladí novináři budou od pondělí 18. srpna rozděleni do čtyř skupin, v nichž se mají zabývat novinářskou prací v televizi, rádiu, novinách a na internetu. Nově přibyla také skupina zaměřená na PR a marketing. „Samostatnou skupinu budou tvořit zahraniční účastníci s anglicky komunikujícími Čechy,“ dodal Pilař.

Kromě teoretických přednášek si účastníci vyzkouší i praxi na reálných tiskových konferencích, půjdou třeba do brodské nemocnice, světelské věznice a podobně. Veřejnost se může těšit na rozšířený počet besed, ale také novinku – Živá média. V rámci ní najdou v pátek 22. srpna na brodském náměstí různá média a budou mít možnost mrknout pod pokličku jejich práce.