„Mám na celou věc svůj vnitřní názor, komentovat to nechci, ale vím o lidech, kteří na zachování malířovy památky lpěli,“ naznačil Pavel Fiala z pěveckého souboru Doubravan.

„Město Chotěboř neprodává všechny malířovy obrazy. Pouze jednu třetinu z nich, a to přímo na žádost veřejnosti. Objevili se totiž zájemci, kteří si přáli vlastnit nějaké Parákovo dílo, a město jim chtělo vyhovět,“ argumentovala však místostarostka Jana Tomášková.

Už se přihlásili zájemci

Zbytek obrazů městu zůstane, ty chtějí radní při vhodných příležitostech vystavovat. Podle Tomáškové byl Parák velmi pracovitý autor, vytvořil za život stovky děl, některé motivy maloval dokonce dvakrát.

Město se stalo majitelem Parákových obrazů v řádném dědickém řízení, když známý a trochu podivínský chotěbořský malíř zemřel bez potomků.

„Vážní zájemci o koupi obrazů si vybraná díla mohou prohlédnout po dohodě s oddělením správy majetku a nabídky podat písemně do 30. září. Několik se jich už přihlásilo,“ upřesnila referentka oddělení správy majetku Helena Krčálová.
Nabídka musí obsahovat číslo obrazu, jeho název, nabízenou cenu, adresu zájemce a telefonní spojení.

Časem bude i galerie

Milana Stránského z vedení příspěvkové organizace Městské muzeum Chotěboř trochu mrzí, že město zatím nemůže z Parákových obrazů vybudovat malířovu posmrtnou galerii, jak by si to přáli někteří Parákovi přátelé.

„Kdyby to bylo možné, a snažíme se pro to už něco dělat, rádi bychom získali prostory, které bychom proměnili v malou výstavní síň. Tam by Parákovy obrazy našly určitě místo,“ zauvažoval Stránský.

Nabídky jednotlivých zájemců o umělcovy obrazy budou postupně vyhodnoceny a předloženy radě města. Ta rozhodne o prodeji obrazů. „S těmi, kteří nabídnou nejvyšší cenu, bude uzavřena kupní smlouva,“ vysvětlila Krčálová.

Zájemci si mohou vybírat ze série obrazů tematicky zařazených, například do souborů Vysočina, Egypt nebo Jadran.

Kdo byl Miroslav Parák
Narodil se v dubnu 1940.
Zemřel v lednu 2003.
Malíř a čestný člen AVU (Akademie výtvarných umění) Praha
se sice narodil v Praze, od mládí však žil v Chotěboři.
Hlavním námětem jeho tvorby bylo Chotěbořsko, Železné hory, ale také Jadran.
Nevyhýbal se ani exotickým motivům pod vlivem imprese.
Svá díla maloval na různé materiály, jako je lepené plátno, sololit, umakart, dřevotříska nebo karton.