Zvyšuje se také počet marketingových akcí, přibývá počet domácností, které domovní odpad pravidelně třídí. „Nebudu lhát, řeknu-li, že doma třídíme odpad opravdu vzorně,“ pochlubily se Eva Havlíčková a Magdaléna Slivková z Havlíčkova Brodu. „Papír zvlášť, sklo zvlášť, stejně tak plasty, nápojové kartony nebo plechovky. Je to důležité, jinak by odpadky zaplavily svět.“

Statistika vykazuje také pozitivní čísla. V porovnání s předcházejícími dvěma lety se hmotnost lidmi vytříděného odpadu na Havlíčkobrodsku zvýšila o jednu třetinu.

Beno Trávníček z úseku technické ochrany a vodního hospodářství havlíčkobrodského městského úřadu uvedl, že ve městě lidé vytřídili v loňském roce 612 tun papíru, 245 tun skla, 130 tun umělé hmoty a pět tun nápojových kartonů.

Rozšiřují počet separačních stání

V Havlíčkově Brodě se zvyšuje počet míst, kde lidé mohou odpad ukládat. Potvrdila to vedoucí střediska nakládání s odpady Technických služeb Irena Nečasová.

„Rozšířili jsme počet separačních stání z původních sto dvaceti tří na stávajících sto třicet pět. Na mnoha místech jsme také doplnili kontejnery na papír a plast.“

Technické služby navíc chtějí v tomto roce vydat brožuru, která veřejnosti přiblíží všechny novinky tohoto odvětví.

Obdobným způsobem postupují i ve Světlé nad Sázavou. Tam mají lidé k dispozici už osmapadesát separačních stání. Technické služby navíc v některých lokalitách města vyměňují klasické zvonové nádoby za nádoby vanové. Mají větší kapacitu a osádkám svozových vozů se s nimi při vykládce lépe manipuluje.

Třídění odpadů už dávno není jen nudnou mechanickou záležitostí. Existuje celá řada projektů, které se snaží separaci odpadů oživit a mezi lidmi zábavnou formou popularizovat. Podle informací Deníku se právě jedna podobná akce už zanedlouho odehraje přímo v Havlíčkově Brodě.

Co do kontejnerů nepatří
Žlutý (plast) – plastové nádoby od olejů a chemikálií a jinak silně znečištěné obaly, plastové trubky, podlahové krytiny (PVC)
Modrý (papír) – voskovaný a uhlový papír, hygienické vložky, mastný a jinak znečištěný papír
Zelený (sklo) – keramika a porcelán, lahve od chemikálií, autoskla, zrcadla, drátěná skla

Jaromír Kulhánek, Eliška Konupková