Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sňatek v přírodě? Snoubenci říkají: Proč ne

Havlíčkobrodsko - Obyčejné sňatky vychází z módy. Snoubenci dnes vyhledávají zajímavá místa pro svatební obřad, nechce se jim přejíždět z místa na místo, obřad posouvají na odpolední čas.

13.8.2008
SDÍLEJ:

Romantické údolí Doubravky si vybrali před časem pro své Ano snoubenci z Prahy. Starosta Chotěboře Tomáš Škaryd s nimi musel vystoupat až na skalní plošinu.Foto: DENÍK/Erika Nováková

Také počty svateb postupně klesají, dnes už není svobodná matka raritou. „Zatímco v sedmdesátých letech zvládala havlíčkobrodská matrika kolem čtyř set svateb do roka, v současné době jde zhruba o sto padesát sňatků,“ prozradil Pavel Bárta, vedoucí odboru evidence obyvatel a matrik.

Svateb je sice méně, ale spíše proto, že dnes není ke sňatku důvodem ani těhotenství. „Evidujeme kolem tří stovek uznání otcovství ročně, takže součet se sňatky nám dá téměř stejné číslo jako v 70. letech. Uznání otcovství lidem asi do jisté míry supluje sňatek,“ dodala matrikářka Marie Stejskalová.

Přesto matrikářkám práce neubyla. „Dnes mají snoubenci na obřad vyšší nároky a tak není divu, že jim často obřadní síň ze sedmdesátých let nevyhovuje,“ vysvětlil Bárta jeden z důvodů, proč se mladí rozhodují stále častěji pro obřady venku nebo v atraktivnějších místech.

V létě jdou do práce všechny

To je důvod, proč se v malém matričním obvodu v Lipnici nad Sázavou uskuteční ročně kolem sedmdesátky svateb. V mnohem větším Brodě je to jen dvojnásobek.

Další snoubenci dají přednost pohodlí a romantice. Svatbu, tedy obřad i celodenní občerstvení, si zajistí v restauraci nebo na její zahradě a nemusí přejíždět z místa na místo.

Jen matrikářky občas neví, kde jim hlava stojí. „Jedna skupina tedy v sezóně oddává v obřadní síni a druhá přejíždí mezi místy, která si snoubenci vybrali pro uzavření sňatku,“ pokračoval Bárta.

„Také jsme o svatbě v přírodě uvažovali, ale kvůli počasí to nešlo. Asi by to bylo romantičtější než v uzavřeném prostoru, ale nakonec jsme byli spokojení i s obřadní síní,“ prozradila čerstvá novomanželka Eva Šteklová z Chotěboře. Ta řekla ano první srpnovou sobotu v zámku ve Žďáře nad Sázavou.

Druhou variantou byla zámecká zahrada. Počet církevních sňatků se v posledních letech nemění. „Církev žádá od snoubenců jednak splnění určitých podmínek církevního práva a také pochopení významu církevního slibu. Tím jsou církevní sňatky omezeny na osoby věřící,“ konstatuje Pavel Bárta. Ročně se jich v Brodě koná kolem dvacítky.

V roce 2007 evidují havlíčkobrodské matrikářky 135 svateb, z toho bylo 20 mimo obřadní síň. Církevních bylo loni celkem 21.

Kdysi atrakce…

Od začátku roku 2008 do poloviny července se uskutečnilo 64 svateb, z toho 11 mimo obřadní síň a pět církevních. Do konce září jich od poloviny července proběhne mimo obřadní síň ještě téměř dvacet.

Brodská matrika zatím neorganizovala žádnou kuriózní svatbu, nejméně obvyklý byl obřad v lese, kam snoubence i oddávajícího dovezl koňský potah.

Administrativně nejnáročnějšími jsou sňatky mezi cizinci nebo cizincem a Čechem (Češkou). „Kdysi to byla mimořádná událost, dnes je matrikářky zařizují běžně. Asi nejexotičtějším párem, který se u nás bral, byli státní příslušníci Mongolska a Japonska,“ uzavřel Pavel Bárta.

Víte, že…
Atraktivní je v Havlíčkově Brodě třeba odsvěcený klášterní kostel. Ovšem vlastník, jímž je stát, se snaží interiéry chránit, a souhlas k sňatkům dává v kostele výjimečně. Sál Staré radnice je zase vhodnější ke koncertům než ke sladkému Ano.

Matriční obvod Havlíčkův Brod se neshoduje s obvodem pověřené obce třetího stupně. Pod matriku spadá pětatřicet obcí.
Oblíbenými místy pro oddavky jsou mimo Havlíčkův Brod zámek v Rozsochatci, nejvíce svateb se ovšem koná v Šejdorfském mlýně v Okrouhličce.

V Havlíčkově Brodě a okolí oddává: starostka Jana Fischerová, místostarostové Libor Honzárek a Čeněk Jůzl, a další pověření členové zastupitelstva jsou: Ivana Štrossová, Tomáš Hermann, Ivan Kuželka, Zdeněk Kopecký, Lenka Šoposká

Autor: Hana Tonarová, DiS.

13.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Mistry se o víkendu stali softballisté Havlíčkova Brodu (na snímku), kterým se podařilo navázat na loňskou sezonu a získali druhý titul v řadě.

Softballisté Havlíčkova Brodu obhájili extraligový titul

Poslanec Martin Lank

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Motocyklista skončil na zemi

Chotěboř - V úterý 17. října odpoledne kolem šestnácté hodiny došlo k dopravní nehodě v Chotěboři.

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

OBRAZEM: Dušičky. Svátek mají i květináři

Havlíčkův Brod - Dušičky, svátek zesnulých, který každoročně připadá na 2. listopad, je pro mnohé květináře na Havlíčkobrodsku jedním ze svátků, kdy jejich obchody navštíví během roku nejvíce lidí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení