VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Manželé Štáflovi: Třikrát jsme přežili dobu umlčení

Havlíčkův Brod - Když manželé Štáflovi v Havlíčkově Brodě obnovovali po druhé světové válce Skauta, netušili, že je to jen na pár let. Po komunistickém převratu následoval další dlouhý zákaz a změnu přineslo až uvolnění politických pout na začátku osmašedesátého.

20.8.2008
SDÍLEJ:

Manželé Evžen a Marta Štáflovi listují v kronice, kterou jim komunisté na krátký čas zabavili. Ručně psaná kronika zaznamenává historii skautingu v Havlíčkově Brodě od roku 1919 do roku 1945.Foto: Martina Hromádková

„Po dlouhý totalitě nastalo Pražský jaro a my jsme dostali pokyn k obnovení skautingu, protože ten za totality existovat nemohl. Ale ti chlapci se stejně předtím scházeli, i když samozřejmě tajně,“ vypráví Evžen Štáfl, který se pyšní nejvyšším skautským vyznamenáním Stříbrný vlk.

„Komunisti se hrozně divili, poněvadž my jsme tady najednou povstali a měli jsme strašně moc členů,“ dodává jeho manželka Marta, která ráda vzpomíná na tehdejší prvomájový průvod. „Do průvodu jsme měli skautský košile a vlaječky a mašírovali si to hned za vojáky.“

Sestra křičela: Jsou tu Rusové!

Proč byl skauting trnem v oku komunistům a předtím i nacistům, vlastně ani pořádně neví. „Nejspíš proto, že prvořadá tam byla výchova mládeže k vlastenectví a k demokracii,“ zamýšlí se Štáflová.

„Skaut vznikl v Anglii jako něco kontroverzního proti komunistům i proti esesákům, ale potom se to rozšířilo po celém světě. Rusové tu základní myšlenku zničili, udělali si z toho pionýry, okopírovali a ukradli systém a přizpůsobili to násilím,“ reaguje Evžen Štáfl.

Krátké uvolnění poměrů však definitivně utnul vpád Sovětů na území Československa v noci na 21. srpna. „Byli jsme v Brodě, spali jsme a najednou bouchala v ložnici na okno moje sestra a křičela: Jsou tady Rusové s tankama!“ vypráví Marta Štáflová.

„A my jsme tomu nevěřili a říkali jsme, že to není možný,“ přidává se její manžel.

„Každý se divil, proč to takhle udělali, ale skutečnost byla taková. Výlohy se naráz oděly do všemožných hesel a nápisů a my jsme se hned ten první den s chutí prošli městem a těšili jsme se z toho, jak rychle dokázali lidé zareagovat,“ vzpomíná Štáflová.

„Pracoval jsem v drogerii a na výkladě jsem měl napsáno: Rudí bratři, vraťte se do svých lovišť! Chtěl jsem si to vyfotit, ale najednou zezadu přišel chlap s páskou přes ruku a povídá: Nedělejte to, já bych vám musel zabavit film,“ přidává svou zkušenost Štáfl. I v době okupace manželé pořádali obnovené skautské tábory. „Jenže v sedmdesátém roce byl útrum, to nás zase zatrhli. V šedesátém osmém i v šedesátém devátém se ještě bez problémů tábořilo, ale bylo nám postupně jasné, že brzy bude konec,“ řekla manželka skautské legendy.

Přesto se podle Štáflových krátká obnova skauta na začátku roku 68 vyplatila. „Po další obnově se sametovou revolucí nám mnoho z tehdejších členů nastoupilo jako vedoucí oddílu. Třeba Sokolové se v šedesátém osmém neobnovili, a měli pak problém získat cvičitele a vedoucí, protože byli přestárlí a neměli mladé, kteří by Sokola v dětství zažili,“ vysvětlila Štáflová.

Někdo je udal

Její manžel za svůj život shromáždil velké množství skautských reálií a dokumentů o skautingu. Nejednou se však o svůj výjimečný archiv obával.

„Němci, ti mi všechno zničili. Dvakrát vtrhli do chalupy a všechno mi pobrali. Já jsem pak zainteresoval všechny bývalé skauty, aby mi shromažďovali věci, které ze skautingu měli. Během totality jsem to dokázal znovu nashromáždit,“ upřesňuje Štáfl a pokračuje: „Jenže pak nás někdo udal, že máme doma kroniky. Tak přišli estébáci a kroniky mi zabavili. Asi dvakrát mě táhli k výslechu a potom mi je v hrozném stavu vrátili. Prý nenašli nic protistátního.“

„Po srpnu to byla těžká doba, když tam manžela na vyšetřovně drželi deset hodin a já nevěděla, co s ním je. Navíc nám pořád vyhrožovali, že k nám přijdou udělat čistku,“ přitakává jeho žena Marta.

STB je sledovala

Během normalizace se manželé Štáflovi scházeli s dalšími skautskými činovníky k příležitosti svátků a narozenin. Doma si pak promítali fotky a připomínali si léta skautských táborů. „To všechno estébáci věděli, sousedé říkali, že vždycky stáli u plotu a pozorovali nás přes okno,“ říká Marta Štáflová.

„Skauting pro nás nebyl odpočinek, ale intenzivní práce. Vždycky jsme tím ale žili, takže pokračujeme dodneška,“ zakončil pan Evžen.

Vizitka
Evžen Štáfl se narodil 31. března 1923. V Havlíčkově Brodě pracoval celý život jako drogista, což byla v té době práce poměrně náročná. Se svou o deset let mladší manželkou se zasadili o obnovení skauta po druhé světové válce. Štáfl dbal na uchování skautské historie - díky jeho zásluze přežily cenné dokumenty a archiv skautských reálií dodnes. Za svou činnost byl vyšetřován gestapem i komunistickou STB.

Martina Hromádková

20.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Na zdraví!

Rebel sváteční speciál je mezi nejlepšími neobvyklými pivy

Fotografie, která se stane symbolem letošních voleb.
DOTYK.CZ
6

Internet se baví: Babiš líbá a Benda je stejnou jistotou jako smrt a daně

Řídila auto pod vlivem drog

Havlíčkův Brod - Pryč jsou ty časy, kdy řidiči usedali za volant omámeni jen alkoholem! Havlíčkobrodští policisté zastavili v pátek 20. října krátce před pátou hodinou odpoledne na ulici Na Výšině v Havlíčkově Brodě osobní automobil Fiat Punto.

Z vozidla zmizely autobaterie

Chotěboř - Krádež autobaterií ze zaparkovaného vozidla prověřují policisté v Chotěboři. K činu došlo v noci z pátku 20. října na sobotu na ulici U Stadionu.

Cizinci byli za vloupání už odsouzeni

Havlíčkův Brod – Pět cizích státních příslušníků se pokusilo v Havlíčkově Brodě začátkem minulého týdne odcizit dvě zaparkovaná osobní vozidla, Škodu Favorit a Škoda Felicia. Všichni již ve čtvrtek stanuli před okresním soudem v Havlíčkově Brodě a za své jednání už byli odsouzeni.

Vyhřívaná podložka usnadní nejmenším start do života

Havlíčkův Brod - Dětské oddělení dostalo při příležitosti Dne otevřených dveří přestavěné a zrekonstruované stanice intermediární péče o novorozence dar od Českých drah.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení