„Majitel nemovitosti měl dost času na to, aby dům nechal zbourat sám. Od stavebního úřadu měl vydané rozhodnutí o odstranění domu do září roku 2006,“ uvedla Marta Piskačová z chotěbořského stavebního úřadu.

Vlastníkem torza určeného k demolici je podle sousedů žena, která se svou matkou bydlí hned vedle ruiny. Deníku se však podařilo zjistit, že dům s popisným číslem 44 je napsán na jejího syna Ladislava Havla, který žije mimo Chotěboř.

„Na stržení baráku jednoduše nemám peníze. To, že to zbourá město a po mně bude pak částku vymáhat, pro mě představuje značný problém,“ vyjádřil se Havel. Předpokládané náklady na demolici chotěbořská radnice předběžně odhadla na šest set padesát tisíc korun.

Bylo to jako o život

„Že to chtějí bourat? To brzo, když už z toho baráku nic nezbylo. Jak to tehdy žuchlo dolů, bylo to o život. Štěstí, že zrovna nešel nikdo kolem,“ zmínila se paní Marie ze sousedství.

Torzo v Palackého ulici je však pouze první vlaštovkou. Chotěbořáci se shodují: „Příjezd do města od Prahy je strašný, mělo by se toho zbourat mnohem víc!“

Nejrozpadlejší domy v Riegrově ulici naproti chotěbořskému zámku jsou ale pod ochranou ministerstva kultury jako soubor domků podzámčí.

„Žádný další dům, který by měl vydané rozhodnutí o odstranění stavby, v Chotěboři není. K demolici zborceného domu naproti zámku jsme dostali zamítavé stanovisko památkářů,“ informovala ze stavebního úřadu Piskačová.

„Intenzivně jednáme s dalšími vlastníky domů o podmínkách údržby. Mnozí z nich si možná ani neuvědomují, že svojí bezohledností vystavují ostatní nebezpečí,“ poznamenal starosta Chotěboře Tomáš Škaryd.

Martina Hromádková