Uprostřed druhého prázdninového měsíce zároveň spěje ke konci i prodej borůvek na tržnicích, kde však nasbírané plody pocházejí nejčastěji z Podkrkonoší a z jižních Čech.

„Na Vysočině velké výkupny borůvek podle mě ani nefungují. Přece jen, borůvek je tu málo a jsou rychle pryč,“ poznamenal obchodník s borůvkami Martin Hampl.

Že na Havlíčkobrodsku borůvčí není mnoho, potvrdil i František Bárta z CHKO Železné hory. „Díky tomu lidé sbírají jen tak kilo dvě a na borůvky chodí do oblastí, kde je sběr povolený,“ vysvětlil. Občas sice sběrači prý zabloudí do míst, kam by neměli, ale podle Bárty je to ten nejmenší problém, který musí správa CHKO řešit.

Namodralé bobule borůvek jsou prospěšné hlavně cukrovkářům a díky vysokému obsahu antioxidantů, vitamínů a stopových prvků pomáhají také na potíže s krví a zrakem.

Letos se prodejní cena borůvek pohybovala mezi 60 – 90 Kč za litr. „Samozřejmě si lidé stěžují, že je to rok od roku dražší, ale zvedají se ceny výkupu a také se zvyšují náklady,“ přiblížil prodejce Hampl.

Martina Hromádková