Také na Havlíčkobrodsku se ceny benzinu a nafty po původním prudkém růstu ze začátku prázdnin, který zastavila až hranice zhruba pětatřiceti šestatřiceti korun za litr, ustálily, a nyní postupně klesají. Tento okamžik přivítal zcela určitě každý řidič.

Řidiči si pád cen pochvalují

Jaromír Pávek z Havlíčkova Brodu nebyl výjimkou. „Samozřejmě, že jsem rád. Kdo by nebyl? Sice nejezdím tak často, ale peníze mohu zužitkovat daleko příjemnějším způsobem, než je nalít v podobě benzinu do nádrže, co říkáte?“ usmál se při tankování do své škodovky u čerpací stanice Čepro ve Světlé nad Sázavou.

František Pekař z Jívového podniká v topenářství. „Jezdím prakticky po celé Vysočině. Mám oktávii, skříňovou Avii a jednu malou dodávku. Každé zdražení nafty nebo benzinu je v účetnictví sakra znát. Dobrou třetinu mých měsíčních nákladů tvoří nákup pohonných hmot. A to je na mě, jako na živnostníka, opravdu hodně. A jezdit musím,“ povzdechl si Pekař. Benzin kupoval včera u havlíčkobrodské Hypernovy. „Tady to ale celkem jde,“ pochvaloval si.

Karel Strašil přijel pro změnu k přibyslavské čerpací stanici PASOIL z Nížkova na starší motorce. „Mohu benzin kupovat ve Žďáře nebo Přibyslavi. Raději ale jezdím sem. Přece jen to tu mají o něco lacinější. Sice ne o moc, ale mají,“ připustil.

Deník zmapoval ceny pohonných hmot (natural 95/ nafta) u deseti náhodně vybraných čerpacích stanic na Havlíčkobrodsku. Zjistil, že v posledních dnech nejlevněji řidiči nakupovali benzin ve Vilémově. Tamní stanice ZOD prodávala litr za 30,20 Kč.

Nejlevnější naftu pro změnu nabízela havlíčkobrodská benzínka HS Efekt na Mírovce. Litr tam přišel šoféry na 31,90. Analytička společnosti Cyrrus Lucie Kundrátová nepředpokládá, že by se v dohledné době ceny pohonných hmot nejen na Vysočině, ale také v republice, výrazně změnily. „Samozřejmě to bude záležet na ceně ropy a na kurzu dolaru. Ropa se na světových trzích dnes prodává za 118,50 dolarů za barel. V době nejvyššího růstu cen stál barel 147 dolarů. Nepředpokládám, že by se teď cena ropy výrazněji změnila,“ řekla Kundrátová.

V průměru se teď v ČR prodává litr naturalu 95 za 31,50 korun a litr nafty za 33,40 korun. „Čerpacím stanicím ale poklesly marže, ceny pohonných hmot podle mě níž nepůjdou,“ konstatovala Kundrátová.

Za tip tisícovka!
Tankujete levněji, než Deník zjistil? Napište nám na adresu: havlickobrodsky.denik.cz. Redakce nemůže být všude, ale dobrý tip ocení. Ten, kdo pošle nejlevnější tip na tankování, získá od redakce 1000 korun na benzín! Proto neváhejte a pište. Šanci máte do konce příštího týdne, to znamená do 5. září. Poslední tip přijmeme ve 12 hodin. Natankujte s Deníkem za tisícovku!
 Infografika

Jaromír Kulhánek