„Ačkoli jsme nikde neinzerovali, že budeme pozemky prodávat, už máme v tuto chvíli volné jen čtyři parcely,“ prozradila starostka Jarmila Bártová.

O stavební pozemky ve vsi nedaleko Světlé nad Sázavou, při silnici z Havlíčkova Brodu, kde je škola, školka, obchod a další služby, byl zájem obrovský. Obec navíc vyšla zájemcům vstříc i v tom, že pozemky ze dvou třetin dotuje. „Chceme, aby tady byli mladí lidé, proto jsme se v zastupitelstvu dohodli, že z prostředků obce parcely zadotujeme a budeme je raději prodávat za nižší cenu, než jsou skutečné náklady,“ řekla starostka.

Metr čtverečný tak v Nové Vsi u Světlé přijde na 200 korun. Ten, kdo chce ovšem pozemek získat, musí splnit hned několik podmínek, které mají zabránit lidem s pozemky spekulovat.

Spekulanty nechceme

„Jednou z podmínek například je, že do jednoho roku musí zahájit stavbu, do pěti let zkolaudovat, na pozemek se uzavírá smlouva o smlouvě budoucí a podobně,“ vypočítávala starostka, jak se obec snaží bránit spekulantům. Pozemek také nezíská nikdo, kdo nebude později dům užívat k trvalému bydlení.

„Dvě stovky za metr? Tak to je hodně dobrá cena. To si kolem Brodu můžeme nechat jenom zdát. Snažím se tu sehnat levnější parcelu už dva roky. A ty podmínky se mi nezdají nesplnitelné. Jen bych měl asi problém v bance, když bych si chtěl vzít úvěr a nemohl ručit pozemkem, který by mi nepatřil,“ nechal se slyšet Matyáš Procházka, mladý muž, který studoval vývěsní tabuli realitní kanceláře.

V tuto chvíli jsou v lokalitě připravené sítě – voda, plyn, kanalizace, veřejné osvětlení. Komunikace se bude možná dokončovat až příští rok.
Dotaci na ni získala obec od ministerstva pro místní rozvoj.

V minulých letech připravila Nová Ves osm parcel mezi lokalitou pro nejnovější výstavbu a „starou“ částí obce. Na sedmi pozemcích už stojí domky. Poslední parcela se nelíbí svým tvarem.

Potřebují mladé lidi

„Myslím, že se do pěti let musí zvednout počet lidí ve vsi tak o padesát. Někteří jsou sice místní, ale přivedou si partnery, budou mít děti, a vesnice na tom vydělá. Budeme mít snad dost dětí do školy,“ uvedla Bártová jeden z důvodů, které jsou dnes mezi starosty menších obcí slyšet nejčastěji: Potřebujeme mladé rodiny a děti, abychom měli dostatek dětí do školy a nemuseli zbytečně doplácet na její provoz, nebo ji dokonce zavřít.