Prohlídka byla součástí rekreačního pobytu zasloužilých hasičů v Havlíčkově Brodě. „Máme tu taky jednu zasloužilou hasičku, Evu Lehkou z Vilémova, určitě ji znáte z Boubelek,“ upozorňuje na začátku hlavní pořadatel hasičského pobytu Josef Culka z Petrkova.

„Celkem je nás tady čtyřiačtyřicet, ale kolik má kdo vnoučat, manželek nebo milenek, to se mě neptejte,“ prokazuje Culka záhy svůj svérázný humor.
Pivovarem provází bývalá vedoucí pivovarských laboratoří Marie Brychtová.

„Koštujete aspoň taky?“ ozývá se z hloučku přímý zásah adresovaný Brychtové. „Pivo piju povinně a myslím, že je to na mně i vidět,“ elegantně odpálkuje zpátky. „Dvě až tři piva denně pro muže a jedno pivo pro ženu nemůžou být na škodu,“ povzbuzuje sympatická bývalá laborantka dál své posluchače.

Mnohým z nich se protáhnou obličeje o pár vteřin později, když průvodkyně dodá, že cukrovkářům se pivo nedoporučuje.

Následuje výklad o příznivém působení kvasinek na lidské trávení. „Hlavně, jestli je to dobrý na větry,“ vykřikují se smíchem hasiči.

Za nejočekávanější atrakcí pivovaru – vlastní ochutnávkou – musejí návštěvníci sejít do sklepa po zrádných točitých schodech. Někteří starší pánové si během chůze vypomáhají holí. „Mám oba dva klouby železný, ale co bych neudělal pro pivo,“ culí se František Jaša ze Žďárska, který k zasloužilým hasičům patří pět let.

„To je najednou nával! Celou dobu se všichni loudají a sotva se jde k sudu, předbíhají se,“ komentuje s úsměvem dav tlačící se k pípě hasička Ludmila.
„Pivo patří k hasičům!“ nechává se slyšet Jaroslav Fanta z Třebíčska, který u pípy podává plastové kelímky.

„Do stáčírny nahlaste, že už dneska nemusí pracovat, protože nemají, co stáčet,“ řehtají se pánové, avšak dámy se svou spotřebou nezůstávají o moc pozadu. „To se pěkně zmažeme ještě před obědem,“ říká svému manželovi paní Marie.

Před dokončením exkurze si průvodkyně Brychtová vyslouží od organizátora Culky dvě hubičky na líce: „Děkujeme za prohlídku, aspoň nám to teď bude pěkně klouzat do krku!“

Rekreanti pak zamíří přímo do přilehlé Pivovarské restaurace. Zřejmě jim Rebel zachutnal.

Martina Hromádková