Podle zástupkyně ředitele Marcely Rumlové bylo pasování na středoškoláky jedinečné i v rámci celého kraje. „Myšlenku jsme získali u partnerské školy ve Spišské Nové Vsi. K tomu záměru nás vedla potřeba zviditelnit a propagovat technické obory, protože jejich výhodou je bezproblémové uplatnění absolventů,“ sdělila Rumlová.

„Byl to dobrý nápad a zároveň příležitost poznat své spolužáky. Určitě by to mohlo být zavedeno jako tradice také na jiných školách,“ vyjádřila se prvačka Šárka Prosová.

Nevěděli, co je čeká

Středoškoláky nejvíc překvapilo, že se na jejich škole učila i starostka Havlíčkova Brodu Jana Fischerová. Jejich rodiče se zase podivovali nad tím, že slavnostní uvedení do stavu studentského mělo v Havlíčkově Brodě premiéru.

„Všichni byli napnutí, protože to bylo poprvé a nikdo moc nevěděl, co ho čeká. Ale jinak jsem to brala jako normální den,“ řekla Radka Motyčková z prvního ročníku.

„Celkem se mi to zamlouvalo, aspoň bylo vidět, že se pro nás škola snaží něco udělat. Instrukce k oblečení žádné nebyly, takže jsem přišel tak, jak jsem teď,“ konstatoval její spolužák Tomáš Kuneta oblečený do mikiny a volných džínů.

Imatrikulace se na radnici nesla ve slavnostním duchu, avšak většina aktérů ji brala jen jako součást prvního školního dne. „Ale byli i kluci, kteří přišli v saku,“ zmínila se další imatrikulovaná stavařka Dominika Jandová.

Studenti si po hodině strávené na radnici odnášeli domů poznámkový blok a tužku s logem své nové školy.

Pochlubit se také mohou imatrikulačním listem, který vyrobili jejich starší kolegové společně s učiteli výpočetní techniky. Zástupkyně ředitele Rumlová potvrdila, že na stavební škole by chtěli zavést novou tradici.

„Máme vytvořenou koncepci, že bychom první ročník vždy zahajovali imatrikulací a ve čtvrtém ročníku bychom následně zavedli cechování, to znamená přijímání budoucích absolventů do cechu stavařů,“ dodala.

Martina Hromádková