„Já to považuji za perfektní, že se to nemocnici podařilo, po všech těch starostech,“ míní zdravotní sestra Lucie Vávrová, která má v nemocnici na starosti stravovací provoz. I když to znamená, jak zdůraznila, zpřísnění všech pravidel nejen na oddělení nýbrž i pro ni na stravovacím úseku, ale jak doufá, budou pacienti spokojeni.

Získat akreditaci, oficiální certifikát od Spojené akreditační komise(SAK) a splnit 50 náročných standardů, znamená, že nemocnice nabízí pacientům tu nejkvalitnější péči ve všech směrech. Tím ale všechno jenom začíná. Nemocnice se tím dostává do pozice špičkového sportovce, který sice získal titul, ale při každých dalších závodech ho čeká nelehký úkol, zlatou medaili obhájit.

„Akreditace je vlastně jen takový první krok. Za 33 měsíců bude havlíčkobrodsko nemocnici reakreditační řízení, kde bude muset svoje kvality potvrdit,“ připomněl lékař David Marx, předseda SAK. Jak zdůraznil, mít akreditaci znamená pro nemocnici daleko víc povinností k běžným denním aktivitám, ale bez zvláštních výhod, jako například vyššího přídělu financí od zdravotních pojišťoven.

Špatné napravovat

Podle Marxova kolegy ze SAK Františka Vlčka zájem o akreditaci z řad zdravotnických zařízení stoupá, v archivu SAK je dneska 89 žadatelů.

Primář dětského oddělení havlíčkobrodské nemocnice Václav Miláček zahájil na podzim už 41 let své lékařské praxe. „Pamatuji horší i lepší léta, ale doufám, že zrovna teď je nemocnice v tom lepším období,“ přeje si zkušený lékař. Nezakrývá, že pro zaměstnance nemocnice nebylo úsilí uspět v akreditačním řízení žádnou procházkou. „Někdy to zatěžovalo, nebavilo, ale nakonec jsme došli k názoru, že to všechno není jen starost, ale má to i určité klady a my máme možnost tímto způsobem, špatné věci napravovat,“ dodává primář. Podle ředitele Kaňkovského je mít akreditační certifikát krásný pocit, ale je to jen začátek snah nemocnice o kvalitnější péči.