Spolu s Věžnicí, Číhoští, Kamennou Lhotou a Horním Studencem patří i Jeřišno mezi pětici obcí, které na Havlíčkobrodsku přijdou, podle zveřejněných záměrů České pošty, od 1. ledna příštího roku o svůj poštovní úřad.

Venkov je na okraji zájmu

„Budeme muset zřejmě jezdit na poštu až do Chotěboře, tam je to pro nás relativně nejblíže,“ podotýká Vaňková. „Podle toho, co jsem slyšela, navštívili zástupci České pošty našeho starostu. Nemluvili s ním však o tom, jak problém řešit, ale o zrušení poštovního úřadu jako o hotové věci. Nevím, jestli se na něčem dohodli,“ povzdechla si Vaňková.

Nelíbí se jí, jak jsou malé obce v poslední době stále víc oklešťovány o různé potřebné služby, poštu především.

Obyvatelé Jeřišna jsou s rozhodnutím České pošty nespokojeni, a jak tvrdí, je jasně vidět, že venkov je u našich zákonodárců a úřadů až na úplném okraji zájmu.

Nediskutujeme. Oznamujeme!

Jihočeští zástupci České pošty, ředitel Zbyněk Hovorka a referent Radek Píša, vešli do kanceláře starosty obce Věžnice Josefa Málka 18. srpna. První, co mu řekli, bylo, že nepřijeli diskutovat, ale oznamovat.

Začátkem září přišel Josefu Málkovi zápis z tohoto jednání. A nestačil se divit.

Obsahoval totiž zajímavé tvrzení: „Starosta vyjádřil předběžnou preferenci motorizovaného doručování jako způsobu obsluhy občanů této obce.“ Podle starosty Málka se to ale nezakládá na pravdě.

„Byl bych opravdu špatný starosta, kdybych souhlasil se snížením úrovně jakýchkoliv služeb v obci. Skutečně nevím, kde pánové tuto formulaci sebrali,“ diví se Málek.

„Říkali mi dále, že naše pošta je z jejich hlediska funkční maximálně padesát minut denně. Nevím, kde to číslo vzali a jak k němu došli. Zřejmě si nechali vyjet sjetinu počítačových vstupů a provedených operací. Kdykoliv jsem přišel na poštu, byli tam lidi,“ tvrdí.

Referent Radek Píša se odmítl k uvedenému zápisu i jednání ve Věžnici vyjádřit s odkazem na mluvčí České pošty. „Pan starosta nemluví pravdu, s motorizovaným doručováním souhlasil. Pokud vznikly nějaké rozpory a pan starosta s něčím nesouhlasí, ať se obrátí přímo na nás,“ vyzval Píša.

V zápisu se hovoří o podmínkách zachování kamenné pošty. „Směju se tomu,“ komentuje to Málek. „Pošta je v našem objektu padesát let. Zadarmo. A teď po nás chtějí statisíce jako podíl na úhradě nákladů spojených s provozem.“ Ani tuto skutečnost nechtěl Píša komentovat.

Budou to důchodci, kteří většinou nemají bankovní konta, kteří zrušení pošty pocítí nejvíce. „Pojedou-li autobusem do Polné, dostanou se tam v době, kdy má pošta zavřeno. A pojedou-li do Šlapanova, stráví tam tři hodiny, než se dostanou zpět,“ upozornil Málek. S aktuálním stavem věci se Věžničtí neztotožnili a chtějí o poštu bojovat. „Chystáme petici,“ uzavřel Málek.

Podle vedení pošty ve Šlapanově nezpůsobí uzavření pošty ve Věžnici, že by tamní obyvatelé začali všichni jezdit do Šlapanova. Tamní poštovní úřednice se nebojí, že by přání zákazníků nestačily vyhovět.

„Každý si může vybrat, kam si nechá korespondenci posílat. Také inkaso se dá platit na kterékoliv poště. Proto obyvatelé Věžnice nemusí po zrušení pošty automaticky jezdit k nám. Záleží na dohodě vedení České pošty s obcí, jestli Věžnice nebude mít nějakou alternativní poštovní službu,“ upřesňují šlapanovské pošťačky.

Jezdí do Jeníkova

„Jsme na tom špatně už dlouho, zásilky nám sem vozili z Golčova Jeníkova a většina lidí si je stejně vyzvedávala přímo tam,“ reagoval na zrušení poštovní pobočky zaměstnanec pošty v Číhošti.

„Přijdu o práci, od 1. října nám snižují úvazky a jak to bude dál, nikdo neví. Nejbližší poštu mám v Ledči, ale tam propouštěli, takže pochybuju, že by mi tam nabídli místo. Informovanost dost vázne, co se nedozvím z televize, to nevím a tím, co bude s námi, zaměstnanci, se nikdo nezabývá,“ rozhořčuje se paní Blanka z pošty v Kamenné Lhotě.

„Slibují nám, že zásilky se budou doručovat motorizovaně, že vždy přijede auto, kde si lidé budou moci poštu vyřídit. Ale to víte, že se to nikomu nelíbí, lidé nadávají a padá to hlavně na mou hlavu,“ postěžovala si pošťačka.

Není Věžnice jako Věžnice, nespletou to doručovatelé?

Jsou Věžnice dvě. Jedna na Havlíčkobrodsku a druhá na Jihlavsku. A z obou to je do Polné kousek.

V souvislosti s chystaným zrušením poštovních úřadů může na brodsko–jihlavském pomezí dojít od prvního ledna příštího roku k zajímavé duplicitě.
Deník na ni upozornil starosta Věžnice na Havlíčkobrodsku Josef Málek.

Připadne-li totiž, přísně teoreticky vzato, Věžnice na Havlíčkobrodsku po zrušení svého poštovního úřadu místně k Polné, může se stát, že se tamním poštovním úředníkům jaksi zdvojí čísla popisná, respektive i adresy.

Neboť Věžnice s poštovním směrovacím číslem pošty v Polné budou hned dvě.

„Víme například, že u nás je domek čísla popisného dvacet dlouhodobě neobývaný a prázdný,“ říká starosta Josef Málek. „Může se pak klidně stát, že na poštu do Polné přijde poštovní zásilka s adresou Věžnice dvacet. Potom bude velmi záležet na tom, jak místně znalá poštovní doručovatelka bude. Ta naše to samozřejmě ví a podle toho by se určitě zařídila. Ovšem pokud se zásilkou přijede doručovatelka místně neznalá, může ji nechat tady u nás.

Tedy v tom nikým neobývaném čísle popisném dvacet ve Věžnici na Havlíčkobrodsku. A přitom tu zásilku někdo bude postrádat, nebo na ni bude čekat v čísle popisném dvacet v té druhé Věžnici na Jihlavsku,“ vysvětluje Málek a klade otázku: „Kdo to pak zjistí? Zásilka bude doručena přesně podle adresy, ale přitom špatně.“
Starosta Josef Málek je ale optimista a věří, že k záměnám zásilek s adresou Věžnice nedojde.