Tvoří ji na čtyři stovky stromů. Převažují lípy, javory, jasany a jírovce různého stáří a podoby. Ne náhodou má statut významného krajinného prvku. Některé ze stromů jsou starší i dvou set let.

Orkány přestála, lokální bouřky ne

„Všechno, co souvisí s péčí o alej, konzultujeme s odborem životního prostředí havlíčkobrodského městského úřadu a také s agenturou ochrany přírody,“ řekl starosta Pohledu Milan Klement.

„Alej monitorujeme pravidelně zhruba jedenkrát v měsíci, v případě nepříznivého počasí i častěji. Prioritu mají pochopitelně ty stromy, které rostou v obydlených částech obce. Dovolím si tvrdit, že dnes jsou už ošetřené tak, že nepředstavují pro lidi z obce výraznější nebezpečí. Zajímavé je, že všechny orkány, které jsme na Vysočině zažili, alej přestála bez větších šrámů. Pak přijde jedna nevelká lokální, prakticky nezajímavá bouřka a padne celý vzrostlý strom,“ povzdychl si Milan Klement.

Existenci tohoto do jisté míry paradoxního jevu vysvětlil ředitel přibyslavského lesnického družstva obcí Jiří Svoboda. „Také v našem kraji převažuje severozápadní proudění vzduchu. Stromy obecně se tomuto faktu za dlouhá léta přizpůsobily i uzpůsobily. Zdravý strom ustojí i náraz větru o rychlosti sto kilometrů v hodině,“ konstatoval Jiří Svoboda. „Pak ale přijde změna ve směru proudění vzduchu, vítr se opře do koruny pod jiným úhlem a strom nevydrží.“

Strom za strom

Alej ke svaté Anně přišla v průběhu letošního roku o pět vzrostlých stromů, za které bylo vysazeno třináct nových. Některé ale padly rukou člověka. „Jsou to zejména ty, které odborníci vytipují jako nebezpečné,“ uvedl Klement.

„Za každý padlý nebo vykácený strom samozřejmě vysadíme jiný. V zastavěné části obce vysazujeme jen takové druhy, které dorostou do maximální výše patnácti metrů,“ poznamenal starosta Klement. Součástí péče o alej jsou i pravidelné prořezávky, zdravotní řezy a v neposlední řadě i vyvazování lany, což je technika, která zabrání případnému nekontrolovatelnému pádu mohutných větví na zem.

Klement neví, co je k tomu vede, ale tvrdí, že často vstupují místní lidi do pohledské aleje ke svaté Anně i v době větrného počasí. „Neuvěřitelně hazardují. Vědí, co silné větry v republice napáchaly, kolik stromů nebo větví už zabíjelo, a přesto do aleje vyrážejí i v době vichrů nebo bouřek. A to pěšky, na kole i autem,“ uzavřel Klement.