„Veřejné hlasování by se mělo uskutečnit zřejmě v rámci podzimních voleb do krajského zastupitelstva,“ informoval starosta Miroslav Štědrý.

Vesnice Modlíkov dostala nabídku od jedné nejmenované firmy, která chtěla postavit na jejím území větrné elektrárny.

Příjem z provozu těchto zařízení měl posílit obecní rozpočet. Podrobnosti o celém případu přinesl jako první Havlíčkobrodský deník.

Vedení obce Modlíkov tehdy referendum nevyhlásilo, ale pouze vyvěsilo řádné oznámení na úřední desce, k němuž se v zákonem stanovené lhůtě nikdo z obyvatel nevyjádřil. Proto zastupitelé stavbu elektráren podpořili.

To ale začali někteří modlíkovští zpětně považovat za porušení svých občanských práv.

Argumentovali tím, že úřední desku každý nečte a sepsali protestní petici. „Naše stížnost není zaměřena proti vedení obce nebo dokonce proti starostovi. Požadujeme jen, aby o stavbě elektráren řádně rozhodlo referendum,“ tvrdili shodně stěžovatelé pod peticí podepsaní.

Zdůrazňovali přání mít v Modlíkově čisté životní prostředí, které by mohly elektrárny ohrozit. Starosta Štědrý s referendem souhlasil, tím prohlásil celou věc za uzavřenou a smetl ji se stolu se slovy: „Referendum bude, pak ať se kolem elektráren děje, co chce.“