Původně pohodový výlet se pro některé změnil v noční můru. Nejenže museli na prodejce volat policii, ale pro jednu paní musel přijet příbuzný, přestože měla zpáteční cestu domů autobusem zaplacenou.

„Během akce proběhlo losování mezi všemi účastníky. Vylosovaný šel ke stolečku a byl mu nabízen parní vysavač údajně o pět tisíc levnější a jako dárek další vysavač,“ popsala začátek prodejní akce firmy Beck International Božena Moravcová z Ovesné Lhoty u Světlé nad Sázavou na Havlíčkobrodsku. Protože už ale doma vysavač má, nabídku prodejce, který se představil jako vysokoškolák Jiří, odmítla. To ale zřejmě neměla dělat, protože tím muže doslova rozzuřila.

Chcípni, když nemáš peníze

„Začal křičet, že jsem žebrota žebrácká, a že mě vyrazí ze dveří. To opakoval asi čtyřikrát. Kamarádce vyhrožoval exekutorem a soudem. Jedné paní dokonce řekl, ať chcípne, když nemá peníze na nákup výrobků pro zlepšení zdraví,“ vylíčila svou zkušenost Božena Moravcová. Ta byla potrestána tím, že nedostala slíbený dárek.

To ale nebyl jediný incident, který lidi na akci šokoval. Prodejce byl podobně sprostý i na další ženu, které dokonce řekl, že ji také nemusí odvézt zpátky domů. Žena si to ale nenechala líbit, a tak zavolala policii. Nakonec pro ni musel přijet syn z osmdesát kilometrů vzdáleného bydliště na Vysočině.

„Šlo o problematickou akci. Konala se dva dny po sobě a u obou jsme museli asistovat,“ podotkl mladoboleslavský policista Ladislav Beneš. Problém byl podle policisty v tom, že prodejce od účastníků zájezdu vybral občanské průkazy, ale nechtěl jim je vrátit zpět, dokud si něco nekoupí.

„Vrátil jim je, až když jsme to přijeli řešit. Šlo o nestandardní postup prodejce, ale nedopustil se ničeho protizákonného. Věc jsme předali k dořešení živnostenskému odboru v Mělníce,“ konstatoval policista Beneš.

V Mělníku má sídlo i firma Beck. Prodejce Jiřího se Deníku nepodařilo najít, ale vyjádření poskytla jednatelka firmy Hana Humlová: „Prodejci u nás pracují na vlastní živnostenské oprávnění. Nijak za ně neručíme. O problémech v motorestu Vlkava jsem neslyšela, ale pokud dostaneme stížnost, budeme ji řešit. Můžeme s dotyčným ukončit spolupráci.“

Dotčení lidé nyní chtějí po firmě omluvu. „Samozřejmě se omluvíme,“ ujistila Humlová. To ale nezmění nic na tom, že Božena Moravcová se rozhodla, že už nikdy na podobnou akci nepojede. „Doporučuji to i ostatním. Nabízejí předražené a nekvalitní výrobky a ještě jsou sprostí, přestože se na začátku tváří jako andílci,“ vzkázala veřejnosti Moravcová.