ON-LINE přenos ze soudní síně - minutu po minutě - naleznete kliknutím ZDE

------------------------------------------

Dvanáct milionů korun. Takový je požadavek rodičů vyměněných miminek v třebíčské nemocnici. Brněnský krajský soud dnes začne rozhodovat, zda požadované odškodné rodičům Veroniky a Nikolky „přiklepne“ či nikoliv.

K záměně holčiček došlo v prosinci 2006. Na výměnu přišel až jeden z otců, Libor Broža z Jabloňova na Žďársku. Ten si nechal kvůli pochybnostem udělat loni v září testy DNA, které ho stály bezmála sto tisíc korun. Zjistil, že dcera není jeho. Později vyšlo najevo, že druhou postiženou rodinou jsou manželé Čermákovi z Přibyslavic na Třebíčsku. Obě rodiny si pak své právě děti vyměnily před Vánoci 2007.

Společný právník obou rodin z Vysočiny tvrdí, že záměnou novorozeňat utrpěli jeho klienti psychickou újmu. „Proto po nemocnici požadujeme v občansko-právním sporu dvanáctimilionové odškodné,“ řekl advokát Igor Veleba.
Odškodné nejisté

Zda se podaří peníze vysoudit, není podle právníka jisté. „Nejsem naivní a vím, že soud asi tak vysokou částku rodinám nepřizná. Dvanáct milionů ale chceme proto, aby nikdo nemohl záležitost jen tak bagatelizovat,“ podotkl Veleba.

Vysoké odškodné je nepřijatelné pro třebíčskou nemocnici. Její právní zástupce Ondřej Dostál již před časem řekl, že nemocnice je ochotna vyplatit oběma rodinám dohromady maximálně šest set tisíc korun. „Zákon stanovuje částku za usmrcení, ta je 240 tisíc. Na odškodnění za záměnu dětí ovšem nepamatuje,“ konstatoval Dostál.

Snahy o mimosoudní vyrovnání ale nakonec skočily krachem, protože rodiče vyměněných dětí považují návrh nemocnice za směšný. Jediné peníze, které Brožovi a Čermákovi dostali, tak byl stotisícový dar od vedení Kraje Vysočina.