Diskuzemi o složitých vztazích mezi producenty a zpracovateli kravského mléka, Agrární komorou a Ministerstvem zemědělství začal v Přibyslavi v pořadí už 17. ročník Mlékárenských dnů. Letos se ho účastní 11 výrobců.

Vrcholem bude sobotní přehlídka mléčných produktů pro veřejnost v radničních sklepeních spojená s návštěvnickou soutěží o nejchutnější mléčný výrobek. Ve středu jednotlivé výrobky už zhodnotila odborná porota.

Krátkozraká politika

Producenty a zpracovatele mléčných výrobků v diskuzi v sále přibyslavské radnice nemile zaskočila informace Marie Hrubé z ministerstva zemědělství.
To pro letošní školní rok ukončilo program podpory spotřeby mléka ve školách. „Jedním z hlavních důvodů byla úspora finančních prostředků státního rozpočtu resortu zemědělství,“ vysvětluje Hrubá, přestože si v úvodu své řeči pochválila, jaký měl projekt úspěch, protože se do něho zapojily více než tři tisícovky škol v ČR.

To je podle Michala Němce z Českomoravského mlékárenského svazu poněkud krátkozraká politika. „Projekt dříve podporovaný se najednou ukazuje jako ekonomicky nevýhodný. Ale je tady otázka zdraví školních dětí a jejich vyživovacích návyků. Mléko podle mého názoru má ve školách co dělat,“ zdůrazňuje Němec. Poukazuje na špatné stravovací návyky českých školáků, kteří rychle tloustnou, proto projekt Mléko do škol podporovali zdravotníci i pedagogové. Evropská unie dokonce v některých zemích rozdává mléčné výrobky ve školách zdarma. I co se týče prodeje syrového mléka, výkupních cen a závěrečných cen na pultech obchodů hledali účastníci jednání jen těžko společnou řeč.

Agrární komoře zastoupené Bohumilem Beladou se nelíbí malá podpora zemědělců ze strany státu.

Chov skotu je stále náročnější už proto, že rostou ceny pohonných hmot. Zástupci mlékáren se odvolávají na silný tlak obchodních řetězců a stále se měnící potřeby trhu.

Závěrem setkání na přibyslavské radnici hodnotila odborná porota úroveň jednotlivých vystavovaných výrobků podle čtyř kategorií a vybrala vítěze.


Nejlepší výrobek
1 kategorie: mléko a zakysané výrobky – kondenzované zahuštěné neslazené mléko z Agro-La s.r.o. Jindřichův Hradec.
2. kategorie: tvarohy a sýry – uzené salámové sýry z Moravia Lacto a.s.
3.kategorie: přírodní zrající sýry – Král sýrů – Pribina s.r.o Přibyslav
4.kategorie: kozí sýry – Balsýr s olivami – Mlékárna Žirovnice
Mléčné výrobky hodnotila odborná porota z řad odborníků na výživu, producentů a zpracovatelů mléka.