„Přejít vozovku, byť po přechodu, je sázka do loterie. Některá auta před přechodem nezastavují, ba dokonce ani nezpomalí, chodci sotva stačí uskočit na chodník,“ stěžují si přibyslavští obyvatelé.

Bojí se přecházet

Smutné zkušenosti má například profesorka hudby Eva Bechyňová. „Mám potíže s chůzí, občas se pohybuji za pomoci opěrného vozíku,“ sdělila.
„Jeden přechod pro chodce je zrovna před naším domem. Moje zkušenost je taková, že řidiči ten přechod snad nevidí nebo na něj nejsou připraveni, protože ho nerespektují. I když je před přechodem tabule, která ukazuje řidičům, jakou rychlostí jedou, nedělá si s tím nikdo hlavu. Kdykoliv musím přes ten přechod jít, mám obavy, takže raději chodím do města jinudy,“ povzdechla si Bechyňová.

Závodní dráha

Za pravdu všem stížnostem dává i místostarosta Michael Omes. „Loni jsem byl svědkem toho, jak jeden řidič motocyklu přejel křižovatku na náměstí včetně dvou přechodů pro chodce na zadním kole. Nechápu, že si někteří motoristé pletou silnici se závodištěm,“ kroutí hlavou místostarosta.

Poté, co si přibyslavští obyvatelé na radnici několikrát stěžovali, obrátil se Omes na Obvodní oddělení Policie České republiky v Přibyslavi. „Prosím o namátkové kontroly rychlosti vozidel ve městě Přibyslav. Někteří řidiči jezdí naprosto arogantně v kteroukoliv denní nebo noční dobu. Ve značné míře to jsou motorkáři, kteří si libují v silném zvuku motorů,“ píše policistům Omes. Podle vedoucího obvodního oddělení Jaroslava Pátka policisté o neukázněném chování některých motoristů vědí.

„Tento jev se snažíme v maximální míře potlačit, a proto provádíme ve spolupráci s dopravní policií namátkové a opakované kontroly měření rychlosti v našem městě,“ podotýká přibyslavský policejní šéf.

Strážci pořádku i proto vyzývají, aby přibyslavští občané častěji využívali jejich webových stránek, kde mohou policistům psát svoje připomínky, stížnosti a náměty.

V létě je to horší

S problémy ohledně agresivních řidičů se však nepotýká jenom Přibyslav. Zvýšený průjezd zaznamenali například městští strážníci v Chotěboři. „Především v létě stoupá turistický ruch, zvyšuje se průjezd vozidel městem, a tím automaticky stoupá počet přestupků,“ vypočítává ředitel tamní městské policie Jiří Novotný.

Proto se v Chotěboři strážníci na tyto problémy výrazně zaměřili, hlídky jsou neustále v ulicích a radar na měření rychlosti je pravidelně v provozu.