Slavnostní den zahájí v 9 hodin fanfáry z věže kostela Nanebevzetí Panny Marie. Přístupná bude celý den věž i kostel. V kostele sv. Vojtěcha vystoupí děti od 10.30 hodin. V kostele sv. Kateřiny chystá celodenní program písničkář Michal Slavík s kolegy.

V klášterním kostele sv. Rodiny je připraven koncert sboru Oříšek ze ZŠ V Sadech v 9.30 a 10.30 hodin, ve 13 hodin se tu koná koncert soukromé ZUŠky. Přístupný je i kostel sv. Trojice.

Otevřena bude i Štáflova bašta a chalupa, kde se koná výstava, lidé si mohou celou stavbu projít a v 9.30 hodin tu chystají program děti ze ZŠ Konečná. Otevřeno má samozřejmě i Muzeum Vysočiny či Galerie výtvarného umění. V té se chystají i hudební vstupy v 10 a v 11 hodin. Prohlédnout si mohou lidé i židovský hřbitov a v parku Budoucnost bude od 14 hodin vyhrávat promenádní koncert dechové hudby. Na Staré radnici se těšte na závěrečný koncert ZUŠ v 16 hodin.

Ovšem program bude připraven i na Havlíčkově náměstí. Začne ve 13.45 hodin koncertem skupiny Helán aneb Karel Gott trochu jinak. O hodinu později vystoupí akordeonisté. Poté přijde na řadu divadlo pro děti.

Od 17 hodin pak ještě v kostele ve Svatém Kříži zájemci uvidí komponované pásmo veršů Václava Renče Popelka Nazaretská, které představí herci olomouckého divadla.

V Chotěboři se Dny evropského dědictví konají tento a příští víkend a v rámci nich je zpřístupněna kaple sv. Anny s výstavou k historii místa a stavby, a to od 9 do 11 hodin a od 14 do 16 hodin.