„Peticí chceme dosáhnout snížení cen prodávaných bytů,“ vysvětlil Jiří Mrázek, jeden z obyvatel, který se pod protest podepsal. „Předpokládali jsme, že cena bude tak kolem tři čtvrtě milionu, nikoli milion. Ceny jsou tady dokonce vyšší než v krajském městě!“ rozčiluje se.

Paní Ivana, která si nepřála zveřejnit své příjmení, bydlí v jednom z bytů, jehož odhadní cena za metr čtvereční se vyšplhala dokonce téměř k deseti tisícům. Na privatizaci tak má svůj názor.

Opravy nebyly

„Město na konci roku 2007 získalo byty Na Výšině bezúplatným převodem z vojenské bytové správy v Pardubicích. Po celou dobu do nich neinvestovalo ani korunu, ale teď je bude prodávat za miliony? Že se na té radnici nestydí,“ stěžuje si.

„Petici jsme na stůl dostali,“ potvrzuje starostka Havlíčkova Brodu Jana Fischerová. „Občané byli dokonce osobně na radnici, kde jsme si některé věci vysvětlili.“ Starostka Fischerová je přesvědčena, že při odhadu ceny město postupovalo správně.

„Máme smluvního odhadce. Znovu jsem dala prošetřit, jestli vše proběhlo tak, jak mělo. V ničem jsme nepochybili,“ zdůrazňuje. Vysoká cena, proti které občané protestují, se týká jen několika desítek bytů Na Výšině, které předtím patřily vojákům.

Ty jsou nejenom větší, ale i novější a luxusnější. V této chvíli to vypadá tak, že petice nespokojených občanů nezmůže nic. „Na pondělním zasedání rady města jsme se přiklonili k variantě, že v platnosti zatím zůstávají podmínky, jaké odsouhlasilo už předtím zastupitelstvo,“ informuje starostka Fischerová. To znamená, že k žádnému snížení ceny nedojde.
„Ještě nevíme, co budeme v případě, že město na naše podmínky nepřistoupí, dělat,“ reaguje Jiří Mrázek.

Sejdou se na radnici

Radnice má však v rukávu ještě jeden návrh, ten v případě, že na něj dojde, musí odsouhlasit městské zastupitelstvo. „Existuje možnost, že nájemníci na odkoupení bytů nebudou mít dostatek finančních prostředků. V tom případě by byty zůstaly v majetku města,“ doplňuje starostka Fischerová.
Občané, kteří petici podepsali, dostanou z radnice písemné vyrozumění. Ještě předtím však budou mít příležitost promluvit si s vedením města přímo na půdě radnice, kam budou opětovně pozváni.

Ceny za jeden metr čtvereční v nové vlně privatizace zastupitelstvo odsouhlasilo následovně: v bytech Na Výšině to bude 6500 korun, na Plovárenské 4700 a na Pražské, kde jsou byty nejstarší, 4393 korun.

Nejdražší nemovitosti jsou v lokalitě třech domů u obchvatu, kde se cena za jeden metr čtvereční bude pohybovat kolem 9720 korun.

Jana Zuščicová, Erika Nováková